ÖB
Soru Sahibi
4 Ağustos 2019 00:33

Sakroilliak mr

Sayın izzet Bey Merhaba,Size dorum kızımla ilgili.Kizim 11 yaşında.Sakroiliak kemik lerindeki agri nedeni ile ortopedi bölümünde yapılan muayene sonrasında sakroiliak ilaçlı mr çekildi.SonuclariTetkik 4 kontrastlı olarak yapılmıştır.Biteral sakroiliak eklemler açık izlenmekte olup,eklem ara mesafeleri doğaldır.Ekleme komşu sakral ve iliak yüzeyler düzenlidir.Litik veya sklerotik lezyon izlenmesi.Kemik yapılar normal sinyal özellikleri ile izlendi.Travmatik patoloji izlenmedi.Kontrast madde enjeksiyonundan sonra patolojik tutulum saptanmamıştır.ĎOktorumuz ramatolojininde görmesini istedi.Pztesi tahlil yaptıracağız.Sorum mr da herhangi birşey olmamasına karşın kan sonuçları pozitif çıkarsa bu neyi gösterir?Saygilarimla

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Sakroiliak ilaçlı mr tamamen normal. Ancak bu sakroiliak mrın neden istendiğini yazmamışsınız. Çocuğun bel ağrısı mı var?

5 Ağustos 2019 19:03
ÖB
Soru Sahibi

Merhaba doktor bey,belindeki iki kucuk çıkıntı kemikteyakalasik 1 senedir sürekli olmayan ara ara ortaya cikan agri oluyordu ağırlıkta sol kemikte ama sürekli değil,sabah tutukluğu yok,gece uykudan uyandıran agri yok.Okulda sırada oturduğu dönemlerde agri hissettiğini söylüyor.Bir sene önce (7 ay sureli) jimnastik kursuna gitti ve şikayetleri bu surecten sonra başladı.Su an kursa gitmiyor. Boyu 158cm ,kilosu 42.Sadece el ve ayak tirnaklarinin birkacinda tirnak sedefi mevcut 6 yildir.Deride sedef dokuntusu hic gorulmedi.Bugün hastaneye gittik cocuk doktoru bize sakroiliak mr da bir şey olmadığını ve romatizmal bir belirti görmediğini söyledi.Bel fitigi olabilir diyerek bizden bel mr i cektirmemizi istedi.Bu durumda yine de cocuk ramatoloji bölümüne gitmeli miyiz?Ne yapacağımızı şaşırdık.Endiselenmeli miyiz bilemiyorum?Bize bu konuda fikir verirseniz çok sevinirim.Saygilar

5 Ağustos 2019 20:08
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

İltihaplı bir bel romatizmasına ait hiç bir şey yok. Bence çocuk romatoloji bölümüne gitmenize gerek yok. Bie miktar egzersiz soruna çözüm olacak gibi

6 Ağustos 2019 06:17
ÖB
Soru Sahibi

Kısa sure de sorularımıza cvp verdiğiniz ve desteğiniz için sonsuz teşekkür ederim izzet Bey.Sevgiler

6 Ağustos 2019 19:21
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Geçmiş olsun

6 Ağustos 2019 21:54