NA
Soru Sahibi
19 Kasım 2021 10:10

Sakroiliak eklem

Hocam iyi günler 20 yaşında fmf hastasıyım sakroiliak eklem mr sonucum şöyledir *** *** ** On tanr: Sakroileit Kontrastsız Sakroiliak Eklem MR Incelemesinde ÇEKİM TEKNİĞİ Çok düzlemli çok sekansliMRinceleme KARŞILAŞTIRMA BİLGİSİ: BULGULAR: Uterus saga deviyedir. Rektouterin reseste minimal serbest sin izlenmektedir. Sol sakroiliak eklem orta kesim anteriorda sakral yüzde subkondral ödem ve iliak yüzdede subkondral skleroz izlenmektedir (Sakroileit?). Sag sakroiliak eklem superior anteriorda sakral yüzde subkondral T2A sinyali izlenmektedir (Odem?). L5-S1 diskinde sol faset eklem komşuluğunda /R/4 mm boyutunda kist izlenmektedir. Diğer kesit düzlemine giren kemik yapı ve yumuşak doku planlan doğaldır. SONUÇ ÖNERİLER: Yukanda tarifienen bulgular Tam olarak anlamı nedir teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Sakroileit şüphesi iltihaplı bel romatizması (ankilozan spondilit) açısından değerlendirilmenizi gerekli kılıyor. Bu durum bazen FMF e eşlik edebilir ama yönetimi zor değildir. Sizi izleyen romatolog durumu yönetir.

26 Kasım 2021 09:13