ke
Soru Sahibi
20 Haziran 2019 14:15

sakroileit teşhis

hocam kolay gelsin .bende 2012 senesinde sakroilit teşhisi kondu.ama hla b 27 negatif ayrıca crp ve sedim normaldi.ramotolog uzun bir anketten sonra sadece tutukluk dışında bişey yoktu.*** *** ** sefer mr çekildiğimde bu sefer sakroilitim tamamına yakını geriledi.doktorlar tam olarak teşhisi koyamadı.bu şekilde alevlenme dönemleri olup geçiyor.kan tahlilleri normal .bel de tutukluk yok bazen sol kalça da bazen tutulma oluyor bacağa doğru ama zamanla geçiyor.Bende ki acaba as mı yoksa reaktif artrit mi?fibromiyalji sakroiitte olur mu?kürek kemiklerimde bazen kaslarım sertleşiyor ondan sordum bunu.?hareket kısıtlılığı yok.yaş 32... as olsaydım 2012 den beri kendini belli etmez mi idi? lütfen yardımcı olun ...ALLAH razı olsun ..bende ki as mı reaktif artrit mi;? ilaç falan da kullanmıyorum...sadece egzersiz...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Fibromyalji bunların hepsine eşlik edebilir. AS mi reaktif artrit mi sorusunun bir anlamı yok çünkü kontrol filminiz normal ve iltihap negatif. Bazen AS ler hafif olabiliyor ve çok fazla belirti vermeyebiliyor ama size AS veya başka bir iltihaplı romatizma tanısı koymak zor. Ağrınız da az olduğuna göre endişe etmeyin çünkü aggresif gidişli bir şeyiniz yok. Bir fizik tedavi uzmanı ya da romatolog sizi düzenli aralıklarla takip etsin.

26 Haziran 2019 19:22