PM
Soru Sahibi
22 Temmuz 2020 13:01

Sakroileit - romatizma

Merhaba, kalçamdaki ağrı nedeniyle romatoloji bölümüne sevk edildim. Sakroileit teşhisi konuldu. Detaylı tetkilerim yapıldı ancak Korona salgını nedeniyle hastaneye tekrar gidemedim ve tetkik sonuçlarını doktora gösteremedim. Sabah ve akşam 1'er adet SALAZOPYRİN kullanıyorum. Sabahları zor ve çok yorgun kalkıyorum. Ağrılarım oluyor.Tavsiyenizi alabilir miyim ? Durumum hastaneye tekrar gitmemi gerektirir mi ? *Anti Nükleer Antikor(ANA) :(Pozitif ++ (?1/320- <1/1000 titre)ANA Patern:Yoğun ince benekli (Anti-DFS70/LEDGF) benzeri boyanmasaptanmıştır.) ** ANTİ DS DNA: NEGATİF ***HLA B27: NEGATİF SAKROİLİAK MR İNCELEMESİ: Bilateral sakroiliak eklem yüzeylerinde kemik iliği ödemine aiy yağ baskılı imajlarda yüksek sinyalli alanlar izlendi. CRP: 5,25 / e-GFR (CKD-EPI):*** *** ** Eritrosit Sedimentasyon hızı: 5 / /APTT(Tam Kan):27.7 / * INR(Tam Kan):0,9 / PT(Tam Kan):11,1 Saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Senem Tekeoğlu
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Sakroiliit tedavisi için öncelikle tedavilerimiz arasında ağrı kesici olarak geçen ama aslında bizim anti-inflammatuar yani iltihap kurutucu olarak kullandığımız ilaçlar vardır ama karaciğer böbrek fonksiyonlarınızın normal olduğunu görmeden bu ilaçlardan öneremem. Ek olarak düşük de olsa mide ülseri, kanama yapma ihtimalleri var, mide ilacı ile beraber kullanılmalarını öneriyoruz. Bir diğer önemli nokta germe egzersizleri ve yüzme, pilates gibi sporlardır. Ağrı için çok ciddi faydaları dokunur. Örneklerini youtube'da bulabilirsiniz ya da bir fizyoterapistten yardım alabilirsiniz. Salazopyrin kullanım sonrası da kan tetkiklerine bakmak gerekir, doz değişimi gerekiyorsa doktorunuz söyleyecektir. Sigara içiyorsanız bırakın lütfen; hem hastalığı şiddetlendirir hem de tedaviyi zorlaştırır. Bunları önerebilirim, çok geçmiş olsun.

10 Ağustos 2020 10:19