TB
Soru Sahibi
15 Ağustos 2021 21:49

Sağlık Kaygısı

Merhaba hocam yaklaşık 3 ay önce sosyal medyada gördüğüm kansere yenik düşen veya kansere yakalanan kişilerin deneyimlerini vs okudukça bende sağlık kaygısı oluşmaya başladı bu 3 ay boyunca gitmedigim doktor/bölüm kalmadı bana hiçbir şeyin yok derlerdi ve ben bir türlü tatmin olamazdım bu süreçte uyku problemi oldu ve stresten yemek yiyemedigim için kilo da verdim. En sonunda geçen ay psikiyatriste başvurdum. Doktor bana lustral 50mg ve uyku için ativan 1mg dil altı hapı verdi. Bu 1 ayda olumlu gelişme olduğunu farketmekteyim. 1 ayın sonunda tekrar doktora gittiğimde lustrala devam ayrıca ativan yerine gece uyku için desyrel 50mg ilacını verdi. Size sorum şu ki ben ilk defa psikiyatriye gitmekteyim ve tedavinin doğru olup olmadığını bilememekteyim. Psikiyatri doktorunun ilaçlar dışında herhangi yardımcı tedavi yöntemi de olur mu? Çünkü seanslarimiz yaklaşık 10-15dk kadar sürüyor. Teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar. Hekiminiz sağlık kaygısı için oldukça uygun bir tedavi vermiş, bunlara devam etmenizi ve takiplerinizde ilaçlarla ilgili geri bildirimlerinizi iletmenizi öneririm. Buna ek olarak sağlık kaygısı bozukluğu tanısı için önerilen ve bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış bir terapi yöntemi olan Bilişsel Davranışçı Terapi uygulamasından fayda görebilirsiniz. Seans süresi 40-50 dk olup, eğitimini tamamlamış bir psikiyatrist ile görüşmelisiniz.

18 Ağustos 2021 11:09