18 Şubat 2021 19:19

Sağ köprücük kemiği üzerinde şişlik.

Hocam merhaba.64 yasinde biyoloji ögretmeniyim.Yeri yaklasik olarak sağ koprucuk kemigi uzerinde (sağ alt internal jugular bölgede hemen hemen) bir şişlik var.Disardan gözle belli olan bir şişlik.2 yildir var bu şişlik.2 yildirda hemen hemen ayni buyuklukte gibi,cok az buyudu,belirgin bir artis yok.Dışardan cok rahat gözle gorulebiliyor.Cilt dışına doğru bir şişme.sanki ayaktaki varis yumrusuna benzer görsellikte.Ultrason yaptirmistim gecen yil,şöyle yaziyor; “Sağ karotis ve jügüler venlerde patoloji saptanmadi.Palpasyon bulugusu veren düzeyde cilt altinda 11*3 mm boyultu hipoekoik solid yapilanma izlenmistir.(yağ doku?)” yazıyor.2 sorum olacak izninizle; 1)Sizce bu bir lenf nodu mu yağ bezesimi? 2)Akciger kanseri ile ilgili mi?(internette öyle yaziyor) Not: Herhangi bir şikayetim yok.Ateş,kilo kaybi,halsizlik vs...Kafami kurcalar gibi son zamanlarda. Çok teşekkür ederim şimdiden.Allah razı olsun.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hedef Özgün
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Bu boyutta cilde yakın lezyon yağ bezesi (lipom) olabilir. Lenf nodu olsa radyolog rapor ederdi. Akciğerle ilgili birşey olmaz. Geçmiş olsun

19 Şubat 2021 12:02