AE
Soru Sahibi
7 Ocak 2020 09:28

Sağ Diz Mr Sonucu

Sayın Hocam , Yozgat Süper Amatör Ligi'nde Tuzkaya Futnol Kulübünde Futbolcuyum , 12 Aralık 2019 tarihinde antreman esnasında sağ diz kapağımda bir yanma oldu.İlerleyen günlerde ki Mr raporum aşağıdadır.Doktor Mr sonucunda bağlarımın , menisküslerimin sağlam olduğunu ve hafif bir sıvı birikiminin olduğunu söyledi.Şu an ağrım hala devam ediyor ve ara ara şişlik oluyor.Mr raporum aşağıdaki gibidir.Konu ile ilgili görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim , iyi çalışmalar. SAĞ DİZ MR İNCELEME Klinik bilgi: ALC rüptürü Diz eklem mesafesi doğal olarak izlenmiştir. Diz eklemini oluşturan kemik yapıların kortikal-medüller sinyal intensite dağılımları doğaldır. Diz eklem mesafesinde , patellofemoral eklemde, suprapateller bursada efüzyon izlenmiştir. Suprapatellar bursada sinovyal plikalar barındıran efüzyon izlenmiştir. Hoffa yağ yastıkçığı posteriorunda resesler düzeyinde efüzyon izlenmiştir. PCL posterior komşuluğunda, eklem kapsülünde efüzyon izlenmiştir. Derin infrapatellar bursada efüzyon izlenmiştir. Medial menisküs arka boynuzda grade 1 dejenerasyon izlenmiştir. Lateral menisküs arka boynuz- gövde kesimi bileşke düzeyinde radial yırtık izlenmiştir. ACL'de ligaman liflerinde distal kesimde ve santralde incelme ve lifler içerisinde yer alan sinyal artışları parsiyel rüptür açısından kuşku oluşturmaktadır. Fizik muayene bulgularıyla değerlendirme önerilir. PCL sinyal intensitesi doğal olarak izlenmiştir.

1 cevap
Cevaplar (1)

Enes merhaba. Mesajın spam klasörüne düştüğü için bir hayli geç gördüm maalesef. MR raporuna göre dış meniskünde yırtık ve ön çapraz bağında esneme mevcut görünüyor. Fizik muayene ile birlikte değerlendirilmesi uygun olur.

3 Ağustos 2021 00:31