aK
Soru Sahibi
4 Nisan 2021 11:26

Safra taşı

Hocam merhaba ultroson sonucunda safra kesesi lümeninde 2-3mm boyutlu kristalize kalküllerden oluşan 26 mm boyutlu ekojen materyal izlenmektedir yazıyor hocam. Ameliyat olmam şartmı şu pandemi döneminde korkuyorum 2 - 3 ay geciktirsem ortalık biraz durulsa ozaman ameliyat olsam ozamana kadar sıkıntı yaratırmı kötü bir hastalığa dönüşürmü bu zaman zarfında. Hocam bu sonucs göre tek bir taşımmı var onu anlayamadım?

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Metehan Gümüş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Küçük taşlar safra kanalına düşerek tıkanma sarılığı ve pankreatit problemlere yol açabilir. Bunun için ameliyat olmanızı tavsiye ederim. Bekleyeceksiniz ağır yağlı yemeklerden uzak durun.

4 Nisan 2021 11:37
aK
Soru Sahibi

Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Peki hocam 26 mm lik olan taş kanser gibi kötü hastalığa neden olurmu bekleme süresince. Bu arada hocam hiç şikayetim yoktu tesadüf ca 19-9 değerimin 100 değerinde olduğunu öğtendik sebebini araştırmak için yapılan tetkikler de saframda taş olduğunu öğrendim

5 Nisan 2021 00:01
Doç. Dr. Metehan Gümüş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Kısa sürede olmaz, yıllar sonra küçük ihtimal.

5 Nisan 2021 01:00