mk
Soru Sahibi
4 Aralık 2023 15:20

Safra reflüsü ve karın sağ tarafında hafif ağrı ( çimdik gibi )

Kıymetli hocam, Yıllar önce safra kesem alındı. Geçen hafta endoskopide midemde bol miktarda safra salgısı görüldü. Doktor bey, URSACTİVE 250 VE ANTEPSİN verdi. Hocam, Göbek ekseni hizasında karnımın sağ tarafında ağrı bazende 3 parmak altı, sırt ağrısı ve devamlı mide bulantısı ile keyifsizlik hakim idi / vardı. Bunlar ile bir ilgisi var mıdır? Çok nadirde perine bölgesi ağrısı yaşıyorum. Birde başka bir doktorda tesadüf eş zamanlı CRESTO 10 MG. Kolestrol düşürücü verdi. Bu üç ilacı aynı anda kullanabilir miyim? Bir yerde 'rosuvastatin' lerin safra taşlarını arttırdığını okumuştum... Ayrıca Şubat ayında da ultrason çektirmiş yaşım itibariyle hafif prostat büyümesinden başka bir sıkıntı ile karşılaşmamıştım...(Yaş 52) Hocam çok teşekkür eder, saygılar sunarım. İnşallah cevap yazar ve beni aydınlatırsınız. Hocam ayrıca kan testleri normal çıktı. Sadece LYM%43 - NEUT% 47.4 (Kırmızı)

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yasin Baki Baydaş
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba, safra kesesi ameliyatı sonrası safra reflüsü görülme sıklığı artıyor. Mevcut şikayetleriniz buna bağlı olabilir . Beslenmeye dikkat etmekte fayda var. Yağlı yiyecekleri azaltmakta fayda var. Mevcut ilaçlarınızı yan etki yapmadıysa kullanmaya devam edebilirsiniz . Beslenmenize dikkat etmenizi öneriyorum. Şikayetleriniz devam ederse ilaçların tekrar düzenlenmesi gerekebilir. Geçmiş olsun.

8 Aralık 2023 01:08