AN
Soru Sahibi
23 Kasım 2021 08:18

Safra kesesi

Merhaba hocam 34yasimdayim benim safra kesesinde milimetrik 8 10 tane hiperekojen taş var taşlarımda. erime olmuş ve kalkülerde erime oldu ursode kullandım ilaç 6ay kullanmam lazım ben 4ay kullandım bunun çaresi tedavimi yoksa ameliyat mı hocam şimdiden cevapladığiniz içi. çok teşekkürler hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Metehan Gümüş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Hastalarımıza ameliyat kararı verirken detaylı bir inceleme yapıyoruz. Sizin şikayetlerinizi geçmiş hastalıklarınızı detaylı bir şekilde bilmemiz gerekir. Şu anda yeniden ultrasonografi yaptırarak durumunuzu da bilmemiz gerekir. Ek bir hastalığınız yoksa, karın sağ üst tarafında sürekli ağrılar oluyorsa, kolesistit yani safra kesesi iltihabı, sarılık, pankreatit yani pankreas bezinin iltihaplanması gibi durumlar yaşamışsanız ameliyat öneririz. Hiçbir şikayet yaşamamış olsanız bile safra kesenizde şu anda hala milimetrik taşlar var ise bunların safra kanalına düşerek sarılık ve pankreatit yapabilme riski nedeniyle yine ameliyat öneririz. Safra taşlarını eritme için ilaç kullanma çok az sayıda hastaya kullanılabilecek bir yöntemdir. Bu tedavi uygulanacak hastaları iyice değerlendirip dikkatli seçmek lazım. Sıkıntılı durumlara yol açabiliriz.

23 Kasım 2021 08:57