AA
Soru Sahibi
25 Mayıs 2016 15:19

safra kesesi taşları

Merhaba; 28 yaşındayım. 3-4 yıldır geçmeyen mide ağrılarım sırt ağrılarım ve gaz sancılarım var. Karnım şişiyor nefes almakta zorlanıyorum. Mide ve karın ağrısıyla birlikte sırtımda, göğsümde, omuzlarımda ve böbreklerimde de sancı oluyor. Yoğun gaz çıkıyor filmlerde.. Endoskopi ve kolonoskopi yaptırdım, gastrit ve reflü olduğunu söylediler. Göğüs ağrılarımın nefes darlıklarımın sebebinin reflü olabileceğine inanmadığım için 4 yıldır gitmediğim kardiyolog kalmadı. Kalple ilgili herşey normal çıkıyor. Doktorlar sürekli midemi araştırmamı öneriyor . Ayrıca haftada 1-2 kez mutlaka karnımda ve göğsümdeki sancı sebebiyle hastanelerin acil servislerine başvuruyorum. Dün yine nefes darlığı ve sıkışma hissiyle bir hastanenin acil servisine başvurdum. akciğer tomografisi çekilirken safra kesemde taş olduğunu öğrendim tesadüfen. 10 adet büyük taş olduğunu söyledi doktor. Bugün de Tüm Batın Ultrason incelemesi yapıldı. Raporda görülen sorunları yazıyorum. Bu rahatsızlıkları safra kesesi taşları yapabilir mi ? Safra kesesini almak mı gerekir ve bu ameliyatlar genel anestezi ile mi yapılmalıdır. Narkozdan çok korktuğum için genel anestezi almak istemiyorum. Bu durumda ne önerirsiniz? Cevaplarsanız sevinirim. İyi günler dilerim. ** Mide prepilorik antrum duvarı hafif ödemli izlenmiştir. ** Karaciğer parankim ekojenitesi Grade 1 Hepatosteatotiktir. ** Safra kesesi normal lokalizasyon , şekil ve büyüklüktedir. Kese duvarı belirgindir. Kese lümeninde en büyüğü 8mm çapında çok sayıda kalkül izlenmiştir. Bulgular kronik taşlı kolesistit ile uyumludur.

1 cevap
Cevaplar (1)

Aydan hanım merhaba öncelikle anlattığınız hikayenizde bu kadar uzun süreden bu yana ultrasonografi yapılmamış olması çok ilginç yani gastroskopi ve kolonoskopiden önce mutlaka ultrasonografi yapılmış olmalıydı. Şikayetlerinizi kese taşları yapabilir ancak ayrıntılı muayene ve sizi dinlemek ameliyatla ilgilide yine karşılıklı olarak bilgi vermek en uygunu olacaktır geçmiş olsun.

31 Mayıs 2016 00:07