tf
Soru Sahibi
9 Ekim 2013 22:58

Saç yaraları

Merhabalarr...Annem adına yazıyorum size 37 yaşında... yaklaşık 1.5 ay önce saç diplerinde sarımtırak kalıp gibi yaralar çıktı. Çok kaşıntı yaptığını söylüyor kaşıdıkça pul pul kepek gibi dökülüyor ayrıca yara kabuk gibi kalkıyor altı iltihaplı gibi sulu gözüküyor...1.5 aydır hiç azalma yok saçının ön kısmından çok boyna yakın olan tarafında alt kısımlarda daha fazla var..Çalıştığı için doktora gitme fırsatı bulamıyoruz yardımcı olursanız çok sevinirim...

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhaba Figen Hanım öncelikle geçmiş olsun; Deride daha çok aşırı yağlanma olan bölgelerde görülen seboreik dermatit, kızarıklık, sarımtırak kepeklenme ve hafif kaşıntı gibi belirtiler gösterir. Seboreik dermatit tedavi edilebilir bir deri hastalığıdır. Yağlı egzama olarak ta bilinen Seboreik Dermatit her yaşta ve her cinste de görülebilir. Seboreik dermatit bulaşıcı değildir, kötü tabiatlı değildir Bu durum en çok baş derisinde, burun kenarlarında, kaşlarda, göz kapaklarında, kulak arkasında ve göğüs ortasında görülür. Bu alanlara göbek (göbek deliği), koltuk altı, göğüsler ve kasık da eklenebilir. Bu durumdan etkilenen alanlarda kızarıklık ile sarımtırak bir kepeklenme ve yağlanma görülür. Genellikle hafif bir kaşınma yapar Genellikle ergenlikten sonra ortaya çıkmakla beraber bu durum her yaşta görülebilir, uzun yıllar artma ve azalma dönemleriyle sürer. Özellikle üç farklı yaş grubunda; bebeklikte, orta yaşlarda ve yaşlılarda görülür Hastalığın etiyolojisinde predispoze zemin üzerinde en önemli etken Malassezia furfurdur. Başlangıcı sebse bez aktivitesinin yoğun olduğu pubertede olmakla birlikte seboreyle net ilişkisi bilinmemektedir. Alkol alımı, yoğun emosyonel stres, atopi ve immün sistemin baskılandığı birçok durumda artar ve yayılır. Saçlı deride basit kepeklenme seboreik dermatitin en erken ve en basit belirtisidir. Şikayetleriniz Seboreik dermatit ile hastalığınız uyumlu gözüküyor. Fakat Etkin tedavi ve taninin doğruluğu için klinik muayene şart ve etik olarak buradan hastalıkları ile ilgili soru soran kişilere tedavi başlamıyoruz bu nedenle önerimiz Dermatoloji uzmanının klinik muayenesi sonrası medikal tedavi başlanması yönündedir. Sağlıklı günler dileriz.

10 Ekim 2013 11:21
tf
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederiz en yakın zamanda bir dermatoloğa gidicez iyi günler :)

10 Ekim 2013 16:33

Tekrar geçmiş olsun Sağlıklı günler dileriz.

10 Ekim 2013 18:16