oc
Soru Sahibi
2 Temmuz 2014 17:01

sabahları yorgun uyanıyorum, yaptığım hiç birşey beni mutlu etmiyor artık ve ağrılarım oluyor

merhaba hocam, ben 25 yaşında bir genç kızım.akşam dinç olarak yatmama rağmen sabahları uykumu almama rağmen çok yorgun uyanıyorum. hiç kalkmak istemiyorum. yaşam enerjim hiç yokmuş gibi sanki. içime bir sıkıntı geliyor. kendimi mutsuz hissediyorum. dünyanın yükü omuzlarımdaymış gibi hissediyorum. baş, boyun sırt ağrısı çekiyorum her sabah. akşam uykudayken kasılıyorum. istem dışı diş sıkmalarım oluyor. istemsiz hareketlerim çok oluyor. yumruk sıkmalarım oluyor gergin bir şekilde uyanıyorum. bir erkek arkadaşım vardı çok sevdiğim, onun bile benden uzaklaşmasını istiyordum.aslında istediğim bu değildi. öyle hissediyordum. ona her defasında hayatımdan çıkmasını söylüyordum. onu çok sevdiğimi biliyordu. ona karşı tuhaf davranıyordum. bende anlayamıyordum onu çok seviyor onu hem delice görmek istiyordum özlüyordum hemde görmek istemiyordum hayatımda. kendimle savaşıyordum her seferinde gitmesin diye hayatımdan. sonunda o da dayanamadı benim bu tuhaf davranışlarıma bir anlam veremedi kendisini sevmediğimi bile düşünmeye başlamıştı artık benden sıkıldığını hissediyordum ve 2 ay önce ayrıldık. bunun stresi çok üzerimde. onu çok özlüyorum. o hayatımdan çıktıktan sonra şikayetlerim daha da arttı.sabahları daha çok yorgun oluyorum. yorulmayı gerektiren hiç birşey yapmadığım halde. öğleden sonraları normal halime dönüyorum. sebepsiz yere baş dönmelerim oluyor. doktora gittim mr çektim boyun düzleşmesi varmış. boyun düzleşmesi baş dönmesi yapmazmış, herhalde bu yorgunluğumdan olsa gerek bu baş dönmelerim diye düşünüyorum. bir yazıda bu belirtilerin aynısını okumuştum. yumuşak doku romatizması (fibromiyalji) diye. tükenmişlik sendromu da diyorlar. sizce bu nedenler tükenmişlik sendromunun belirtileri arasında mıdır? size danışmak istedim bu konu hakkında. hergün bu ağrılarla yaşıyorum. bunun bir tedavisi var mı acaba? şimdiden çok teşekkür ediyorum ilginize...

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Yakınmalarınız fibromiyalji sendromu ile uyumlu , eşlik eden depresyon yakınmaları da mevcut, bu iki rahatsızlık bazen iç içe görülebiliyor, psikiyatri ve fizik tedavi doktoruna başvurmanızı öneririm, geçmiş olsun dileklerimle.

3 Temmuz 2014 08:34