ke
Soru Sahibi
4 Haziran 2021 20:13

ROMATOİD ARTRİT

Hocam merhaba Kırklareli ilinden yazıyorum 30 yaşında bayanım yeni evliyim ve çocukta düşünüyorum ben ROMATOİD ARTRİT HASTASIYIM 4 sene önce dönem denem sol bilek içinde hafif kızarma ve buna eşlik eden bilek ve el ağrılarımla başladı durumum o dönemler önemsememiştim ne olduğunu bile anlamadığım için bu durum ara ara tekrarladı ve 1 sene sonra sadece sol elimde yine bu ağrı ile sabah tutulma ile şiddetli bir ağrı eşliğinde uyandım sürekli baskı uygulayarak kendimi rahatlatıyordum. O denem gittiğim doktorlar tanı koyamamıştı. Sadece ağrı kesiciler jel kremler ile kendimi avutuyordum. Tabi giderek durum şiddetlendi artık iş yapmak zulüm oluyordu o ağrılarla. pantolon düğmesi ilikleyemez olmuştum en basitinden , gece üstümdeki yorganı bile çekemiyor ve elimin ayağımın değdiği her yer acı içinde kıvrandırıyordu beni. Bu ağrılarım ödemli şişliklerle devamlılığını sürdürüyor. Çevremin tavsiyesi ile romatoloji doktoru buldum kendime 2 ilaç yazdı PLAQUENİL 200 MG ve DELTACORTRIL 5 MG tabletlerdi. ilaçlarım beni 1 senedir rahatlattı faka şu 3 aydır yine alevlenmeler yaşıyorum özellikle sağ el ve ayak bileklerim dirseklerim. Son tahlilim aşağıda yazdım. Sizce ilaçlarım değişmeli mi. pandemiden ve işten dolayı tekrar doktora gidemedım 8 aydır. Gerekirse size de muayene olmak isterim adınızı çok duydum .Nasıl bir yol izlemeliyim.Yardımcı olursanız sevirim hocam. ÜRİK ASİT 4.2 mg/dl 2,4 - 5,7 İDRAR TETKİKİ (TAM OTOMATİK İDRAR BİYOKİMYASI VE MİKROSKOPİSİ) ALANİN AMİNOTRANSFERAZ (ALT) 7 IU/L 0 - 33 ALBÜMİN 4.33 g/dL 3,5 - 5,2 KREATİNİN 0.67 mg/dl 0,5 - 0,9 CRP,türbidimetrik 11.76 mg/L 0 - 5 SEDİMENTASYON 31 0 - 20 ASPARTAT TRANSAMİNAZ (AST) 9.4 IU/L null - <32 KREATİN KİNAZ (CK) 34 IU/L null - <170 KAN ÜRE AZOTU (BUN) 13 mg/dl 19 - 44

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Tedavi değişikliği gerekip gerekmediğini sadece tahlillere bakarak karar verilemez. Bunun için mutlaka bir romatoloji uzmanına muayene olun çünkü romatoid artrit dalgalanır. Bazen daha iyi bazen daha kötü olur ve gerektiğinde ilaç değiştirmek gerekebilir. Bu konudaki en iyi kararı sizin muayenede eden muayene bulgularınızı bilen bir hekim verebilir.

7 Haziran 2021 07:55