EA
Soru Sahibi
6 Mayıs 2021 11:21

Romatizmal hastalıklar

SM antijen pozitif ve u1 rnp pozitifliği var.. ana , anti DNA , kompleman değerleri, idrar , CRP vs diğer tüm tahlilleri normal .. herhangi bir belirti yok klinik olarak..eklem ağrıları yok,güneşe hassasiyet vs.. dahiliye doktoru romatolog ile görüştü.. romatolog şikayet olursa gelsinler demiş.. hiç bir şikayet şuan için yok.. tek SM pozitifligi ve rnp pozitifliği var.. ne yapsak hocam.. tanı koymak için yeterli mi bu iki sonuç ? Şikayet olmasını mı bekleyelim ? İlginiz için şimdiden teşekkürler🙏

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bünyamin Kısacık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

merhaba test pozitifliği ayrı bir şey hasta olmak ayrı bir ey. Sm testi için lupus için çok hassas bir test olmakla birlikte şikayetinizi beklemekte fayda var. Ancak yine de bir romatolog muayene edip ilaç başlamama kararını o versin. Geçmiş olsun

10 Mayıs 2021 11:23