ÖZ
Soru Sahibi
11 Ocak 2021 23:43

Retinada Optik Disk Üzerinde Nevüs

Hocam merhabalar, 19 yaşındayım ve birkaç ay önce sol gözümde sinek uçuşmaları şikayetiyle bir göz doktoruna başvurdum. Sol gözümün retinasında optik disk üzerinde nevüs olduğu, bu nevüsün iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunun araştırılması gerektiği söylendi. Göz ultrasonu istendi. Ancak danıştığım 3 hastanede de göz ultrason cihazı bulamadım. Pandemi şartlarında randevu bulmak da oldukça zor. Zaman zaman yalnız sol göz kapağımda meydana gelen şişlikler de oluyor, geçen gün ise gece uyumak için gözlerimi kapattığımda karanlığı aydınlatan ışık çakmaları gördüm ve bundan çok rahatsız oldum. Durumumla ilgili neler söyleyebilirsiniz? Danıştığım doktor bu nevüsün doğuştan olabileceğini de söylemişti. Ne yapacağımı bilemiyorum. Yorumlarınız benim için çok önemli.

1 cevap
Cevaplar (1)

Göz içinde nevüs nadirdir. Fakat iyi huylu-kötü huylu ayrımı araştırılması gereklidir. Optik disk üzerinde ise bu daha da önem arz eder. İleri tetkik planlaması yapmanız daha uygun olur. Yapılmış ve yapılacak tetkiklerin sizde de bir dosya olarak bulunmasında yarar var, birer örnek sizde de olsun. İleride yapılacak muayenelere yol gösterici olur.

13 Ocak 2021 18:35