4 Mayıs 2020 22:09

renal us böbrek genişlemesi

merhaba hocam 30 haftalık doğan şuan 6 aylık oğlumda bugün renal us çektirdik.böbrekler normal konum şekil ve boyuttadıe bilateral bönrek parankim ekojenitesi ve parankim kalınlığı tabiidir taş kitle saptanmadı kitle lezyon yok diyor. Sağ böbrek pelvikalisiyel sistemi grade 1 ektazik görünümdedir sağ böbrek renal pelvis AP çapı 5 mm Sol böbrek pelvikalisiyel sistemi minimal ektazik görünümdedir.sol böbrek renal pelvis AP çapı 3 mm genişleme var dediler ancak yapacak birşey yok takip edilecekmiş nefroloji doktoruna görüncekmiş bu değerler yüksek mi korkmalı mıyız bu genişlemenin bir tedavisi yok mu cevap verirseniz çok mutlu olurm şimdiden teşekkürler..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Bak
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Korkmanızı gerektirir bir durum yok. İdrar yolu enfeksiyonu geçirip geçirmediği önemli. Uygun olduğunuzda Çocuk nefrolojisine başvurunuz. Geçmiş olsun.

5 Mayıs 2020 12:17