SE
Soru Sahibi
4 Temmuz 2021 01:08

Regl dönemi

Merhaba. Ben 22 yasındayım , cinsel hayatım yok hiç olmadi. 11 yasindan beri regl oluyorum. Hic bir şekilde ağrım olmuyordu , regl olduğumu kanama baslayınca fark ediyordum.18 yaşına kadar 5 gün oluyordum. Döngüm 30 ila 35 gün arası degişiyordu. 18 imden beri 6,7,8,9 gun seklinde artmaya başladı ve şu an 10 gün oluyor , kanama yoğun ve çok fazla pıhtı oluyor . bununla beraber olmadan 10 gun once vucudumdan sislik hassasiyet olmaya basliyor. Reglinin ilk iki gunu çok şiddetli ağrı oluyor. Bu ağrı daha çok içimde ağır bir kitle varmış da o bölgeye baskı yapar gibi olmakta.bagırsaklarımda da baskı hissediyorum aynı zamanda. ve döngü surem 28 e indi. Bazen 25 bazen 21 olduğu da oldu. Önceden bu donemde hiç bir şikayetim olmuyordu birkaç yıldır böyle olmasının sebebi nedir? Bir de reglinin ilk gununden itibaren 14 ile 16 gun arasinda sanirim yumurtlama denilen donemde jel kıvamlı yapışkan olan akıntı da bir yıldır surekli kahverengi veya pembemsi geliyor . Hastalık belirtisi mi bunlar ? Tum bunlarin sebebi neler olabilir ?

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. H. Yeşim Yerçok
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Rahimde myom veya polip olabilir. Ultrasonla değerlendirilmeniz gerekiyor. Bakire olduğunuzdan ötürü karından ultrasonla bakılacağından randevuya idrara çok sıkışık gelmenizi istiyoruz. Randevu Tel: *** *** **

9 Temmuz 2021 00:15
SE
Soru Sahibi

Hocam bahsettiginiz myom ve poliplerin oluşum sebebi nedir ? Ve eger şuphe ettiğiniz gibi sonuç gelirse tedavisi nedir ,ameliyat mıdır ? Ve bu problemler çocuk sahibi olmaya engel midir ? Son olarak da 18 yaş ustu oldugum icin ameliyat edilebilirim degil mi bunun icin bekar olup olmamak fark etmez dimi ?

9 Temmuz 2021 00:26
Op. Dr. H. Yeşim Yerçok
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Mom veya polipleri buradan uzun uzun yazmam pek mümkün değil. Öncelikle tanı konulsun, sonrasında gereken açıklamaları googledan araştırırsınız. Öncelikle ultrasonla değerlendirilmeniz gerekiyor. Randevu için Tel: *** *** **

10 Temmuz 2021 11:13