YF
Soru Sahibi
17 Şubat 2021 19:05

Rahatsızlıklarım Amalgam dolgudan mı kaynaklı?

Sn. Hocam Merhabalar, Son on yıldır ciddi zihinsel bulanıklık, konsantre olamama, karar verememe, şiddetli baş ağrıları, uyuyamama ve uykuyu sürdürememe, hafif derece uyku apnesi, reflü ve sindirim sorunları ile birlikte bunların sebep olduğu sosyal ve ailevi sorunlar yaşamaktayım. Yaşım otuzbeş. Sabahları dinlenerek uyandığımı çocukluğum hariç hatırlamıyorum. Son üç dört yıldır ise şiddeti iyice artarak iş yapamaz hale geldim. Her günüm ayrı bir çile. Bazen enerjim ve tahammülüm o kadar bitiyor ki sessiz kimsenin rahatsız etmeyeceği bir yere çekilip uyumaktan başka bir şey düzeltemiyor. Yıllar boyu dahiliyeden başlayıp, nöroloji, göğüs hastalıkları, uyku polikliniği, psikiyatri derken farklı bölümlerde muayeneler oldum ancak kan tahlillerim ve diğer göstergeler hep normal olduğundan bir şeyin yok dendi ya da vitamin - depresyon ilacı verildi ancak aldığım hiç bir tedavi şekli sonuç vermedi. Çaresiz kendi kendime sebep ararken sağlığımın bozulmaya ne zaman başladığını düşündüm ve kronolojik olarak şöyle bir liste çıktı: Yaklaşık 20 yıl önce peyderpey tam 10 tane dişime amalgam dolgu yapılmıştı (hala ağzımdalar). 1-2 yıl sonra gözlerim bozulmaya başladı ve sürekli ilerliyor. 2-3 yıl sonra uyku düzenim bozuldu. Uykusuzluk ve düzensizlikten dolayı hafızam zayıfladı, anlama-öğrenme problemi yaşamaya başladım. Şu anda yaşadığım bütün rahatsızlıkların kaynağının cıva birikimi / zehirlenmesi olduğunu düşünüyorum ama doğru mu bilmiyorum. Ne tavsiye edersiniz? Saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Suat Arusan
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun... Amalgam dolgu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve aklınıza gelebilecek sorulara yönelik cevaplara internet sitemizden ulaşabilirsiniz : http://www.dogalhayat.com.tr/amalgam/amalgam-nedir/ Özetle; amalgam dolgunun alaşımında civa bulunur. Bu dolgunun yıllarca vücutta kalması sonucu civa, yavaş yavaş buharlaşarak vücutta birikebilmektedir. Bunun sonucu olarak vücutta bir çok rahatsızlığa neden olabilmektedir. Bahsettiğiniz şikayetlerde dolgu kaynaklı civanın etkisi olabilmekle beraber, bağımsız çevresel ve kişisel durumlar kaynaklı da olmuş olabilir. Amalgam dolgunun sökümü sırasında yine vücuda civa geçebileceği için özellikle bu dolgu sökümünde tecrübeli olan ve gerekli teknik ekipmana sahip diş hekimlerinde söküm yaptırılmasını öneriyoruz. Uzun süredir veya fazla sayıda dolgu varsa hacamat, sülük, ozon, bitkisel destekler gibi yöntemlerle söküm öncesi ve sonrası vücuttaki birikimi uzaklaştırmayı tavsiye ediyoruz. Acil şifalar dilerim.

27 Şubat 2021 17:55