ee
Soru Sahibi
16 Eylül 2017 14:55

Radyoterapi

Hocam babam bifazik mezotelyoma hastası 4. Evre , tanı 5 ay önce konuldu 4 kür pemetrexed karboplatinle kemoterapi aldı, son kemoterepiden iki gün sonra sağ akciğer altı ve omzuna vuran ağrılar başladı doktorumuz oxapane ve durogesic bant verdi geçmezse radyoterapi dedi, ağrılar geçmedi 25 gün toplamda 5000 cgy ışın tedavisine başladık nefes darlığı ve ağrılar arttı bu sefer algolojiye gittik regapen verildi ağrı geçti, hocam babamın ağrısı bu ilacı içince geçti radyoterapi devam ediyor ve tüm sağ plevraya uygulanıyor bırakalım mı babama zararı olur mu başta bilmiyorduk ama geniş alana radyoterapi akciğere hasar verir hastanın ömrünü kısaltır gibi birşeyler duydum bir fikir verir misiniz?

2 cevap
Cevaplar (2)

Sayın Esra Eren, Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Bu tedavi hesabı yapılarak uygulanıyor. Radyoterapinin elbette bir miktar olumsuz etkileri olacaktır, ama yeni teknolojide bu engellenebiliyor, planlamanın amacı budur. Bazen beklemediğimiz reaksiyonlar görmüyor değiliz, ama bu teknikten ziyade hastanın dokusunun özel hassasiyetinden kaynaklanıyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Saygılarımla Yavuz Dizadr

25 Eylül 2017 06:26
ee
Soru Sahibi

Hocam sağolun cevabınız için , babam 83 yaşında radyoterapiyle beraber artık yıkılmaya başladı başta yürüyerek giriyordu hastaneye şimdi tekerlekli sandalyeyle yürüyor yani biim radyoterapi ağrı amaçlı yapılıyor hocam tabiki doktor değilim anlamıyorum ama algolojiden aldığımız ilaç ağrıyı geçirdiyse ve nöropatik kaynaklı bir ağrısı varsa babamın radyoterapiyi alması gereksiz mi diye düşğndüm daha 12 gün daha alcak endişem bu yüzden

25 Eylül 2017 13:13

Sayın Esra Eren, Cevaptaki gecikme için mazur görün. Sanırım tedavi bitmiştir, bu etki ışından olmayabilir, hastalık olasılıkla ağır basıyordur. Saygılarımla Yavuz Dizdar

11 Kasım 2017 19:42