GM
Soru Sahibi
6 Şubat 2019 11:28

Radyasyon Korkusu

İyi günler Hocam.Benim bir yakınımın radyasyonla ilgili korkuları var.Akrabalarının bir kısmını kanserden kaybetti ve çevresinde birkaç arkadaşı kanser tedavisi,atom tedavisi gördü.Hocam yakınım 2018 yılında nisan ayında doğum yaptı.Sorum biraz farklı olacak ama dogum yaptıktan sonra doğum servisinde 2 gün yattı.Doğum servisinin alt katında tomografi,emar,röntgen ve mamografi odaları bulunuyor.Yakınım 100 tane buzdolabı magneti (mıknatısla buzdolabına yapıştırılan) hastaneye getiriyor ki hediyelik olarak gelenlere dağıtsın.Ancak mıknatıslı buzdolabı magnetlerini yere bırakıyorlar ve 2 gün kadın doğum servisinde mıknatıslı buzdolabı magnetleri yerde kalıyor.Alt katta da röntgen tomografi gibi radyasyon içeren çekimler yapılıyor.Radyasyon içeren çekimler sırasında tabi yıllarca çekim yapılmıştır radyasyon binanın demirlerine betonlarına işlemişse zemine konulan 100 tane mıknatıs (mıknatıs yerde beton zeminin içindeki demiri çekiyor) radyasyonlu mu olmuştur?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Cüneyt Ulutin
Radyasyon Onkolojisi

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu düzenli olarak hastahanelerde radyoloji birimlerinden yayılan radyasyon düzeylerini (iyonizan) ölçüp, denetleme yapar. Ayrıca magnetlerdeki mıknatıslar iyonizan radyasyon, yani sizin korktuğunuz radyasyonu içermez (cep telefonu gibi düşünün). Dolayısyla direk etkileşimleri olmaz. Bu yüzden hastanızı korkularından arındırıp, bebeğinin bakımına yönlendirmek daha doğru olacaktır. Saygılarımla...

6 Şubat 2019 11:55
GM
Soru Sahibi

Hocam yakınım çok kötü durumda oldugu için tekrar soruyorum ama yakınım kadın doğum servisinde yere koydukları 100 tane mıknatıslı buzdolabı magnetinin kadın doğum servisinin zeminindeki beton içindeki demirlere radyasyonun işlediğini ve mıknatısın da beton içindeki demiri çektiğini düşünüyor.100 tane Buzdolabı magnetlerini eve getiriyorlar 15 gün televizyonun yanında kalıyor.Daha sonra da bu buzdolabı magnetlerinin 20 -30 tanesini buzdolabına takıyorlar.Kalan magnetler de bir odada masanın üzerinde duruyor.Yakınım dogum yapalı 10 ay oldu.Buzdolabından yediği bütün yiyeceklere mıknatıs yoluyla radyasyon geçtiğini düşünüyor.Magnetler15 gün televizyonun yanında kaldığı için(televizyonun içinde de mıknatıs olduğu için)televizyonla mıknatısların etkileştiğini ve televizyonun da mıknatısların içindeki radyasyonu aldığını bu nedenle televizyonu açmadığını söylüyor.Hocam kısacası 100tane mıknatısın temas ettiği her yeri radyasyonlu olarak düşünüyor ve evinin sürekli radyasyonlu olduğunusöylüyor

7 Şubat 2019 16:35
Prof. Dr. Cüneyt Ulutin
Radyasyon Onkolojisi

Bu durumda kendisinin bu fobisi ile ilgili hastaneye başvurmasını, ve lohusalıkla ilgili bir durumun olup olmadığının belirlenmesinde fayda olacaktır. Geçmiş olsun

7 Şubat 2019 16:40