ÖK
Soru Sahibi
17 Kasım 2014 13:57

PSA DEĞİŞİKLİKLERİ

DEĞERLİ HOCAM BİRAZ UZUN YAZDIM ÖZÜR DİLERİM .YAŞIM 46. 2007'DEN EYLÜL 2014 'E KADAR YAPILAN DÜZENLİ PSA KAN SONUÇLARI TOTAL PSA 1,3 İLE 1,9 ARASI SERBEST PSA %'Sİ DE % 20 CİVARINDA GÖRÜLMEKTEYDİ.FAKAT EYLÜL 2014'DE 1,5 CİVARI ÇIKAN 1 ay sonra PSA EKİM AYI BAŞINDA BİRDEN 3,36'YA ÇIKTIR.1 HAFTA TAVANİC ( günde 1*2 ) KULLANDIM 3,41 E ÇIKTI .DR SONRA BAKTRİN ( günde 1*3 )VE TERRA (günde 1 ) VERDİ.15 GÜN DE ONU KULLANDIM .TOTAL PSA BU SEFERDE 5,18 E ÇIKTI.TEKRAR 20 GÜNLÜK BAŞKA BİR ANTBİYOTİK VERDİ SUPRAX 400 MG (günlük 1*1)VE PİYELOSEPTYL 50 MG (günlük 1*3 ) VE DÜŞMEZSE BİYOPSİ DEDİ. BU ARADA 20 GÜNÜ BEKLEYEMEDİM ve 5'er GÜN ARAYLA PSA ÖLÇMEYE DEVAM ETTİM VE İLK 5 GÜN 3,82 ye sonraki 5 GÜN de PSA TEKRAR 4,19 A ÇIKTI.( Serbest PSA Oranıda % 15-20 arası ) ŞİMDİ HAFTAYA KADAR KULLANMAYA DEVAM EDİP 7 GÜN SONRA BAKILACAK PSA YİNE YÜKSER ÇIKARSA BİYOPSİ DEDİ.EN SON 2 GÜN ÖNCE REKTAL MUYENEDE NORMAL DENDİ. EN SON 1 AY ÖNCE ÜROFLOW TESTİ NORMAL.US 'DE MESANE DUVAR KALINLIĞI NORMALİN ÜST SINIRINDA İZLENMİŞ, TREBEKÜLASYONDA MİNİMAL KABALAŞMA .LÜMEN İÇİ PATOLOJİ İZLENMEMİŞ.PROSTOT BEZİ 53*30*34 MM VOLÜM 29 ML ÖLÇÜLMÜŞ.KONTUAR DÜZENLİ.PROSTA GLANDININ MESANE TABANINA MİNİMAL İNDENTASYONU DİKKAT ÇEKMİŞTİR.BİLETARAL SEMİNAL VEZİKÜLLER DOĞALDIR. GECELERİ TUVALETE 1 KERE ÇIKIYORUM.ÇOK SU İÇİYORUM.( 4-5 LT ) GÜNDÜZ ÇOK WC YE ÇIKARIM. HOCAM SORUM LİTERATÜRLERDE DR'LAR BENİM PSA'M AĞUSTOS'TA 1,5 ÇIKTIĞI ZAMAN 1 SENE SONRA PSA'YA BAKILIR DİYORLAR VE GÖNDERİYORLAR. AMA TESADÜF BEN TEKRAR AYNI AY İÇERİSİNDE PSA'YA BEN BAKTIRINCA VE PSA 3,5 LARA SONRADA 5 LERE ÇIKINCA BİYOPSİ DENİLDİ.YANİ YILLIK DEĞİLDE 3 AYDA BİR Mİ BAKMAK LAZIM PSA'YA .O ZAMAN LİTERATÜRDE SÖYLENENLER YANLIŞ MI ? ACABA BENİM DURUMUM NEDİR HOCAM 1 HAFTA SONRA YİNE PSA 4-5 ARASI ÇIKARSA BİYOPSİ YAPTIRAYIM MI ? BU ŞEKİLDE PSA'NIN 1 AYDA HIZLA YÜKSELİŞİ VE ANTİBİYOTİK İLE DÜŞMEYİŞİ SONUCUNDA BUNUN ADI BPH 'MI ? İNTİHAP MI ? YOKSA ALLAH GÖSTERMESİN KANSER Mİ ? ÖZENLE CEVAP VERECEĞİNİZİ UMAR TEŞEKKÜR EDER SAYGILARIMI SUNARIM

1 cevap
Cevaplar (1)

PSA bir çok şeyden etkilenebilir, yüksekliği de mutlaka kanser olduğu anlamına gelmez. Bir bütün halinde bunu değerlendirmek lazım. Senin durumunda biyopsinin gerekli olabileceğini düşünüyorum. Biyopsi her zaman kanser varlığını ortaya koymak için yapılmaz, çoğunlukla olmadığını göstermek için yapılır.

17 Kasım 2014 14:12