gg
Soru Sahibi
26 Kasım 2017 20:05

Prostat kanseri

Hocam merhaba Prostat biyopsi sonucum: 1)Adenokarainom, asiner tip - gleason skor:3+3=6 - tümor R2(4mm), R3(<1mm), R4(3mm), R6(2mm) kodlu kesitler izlenmektedir. 2)Prostat doku parçaları,diğer kesitler YORUM: PSA:6.47 Çeşitli tedavi yöntemleri sunulmaktadır. Robotik cerrahi, açık ameliyat, kapalı ameliyat gibi. Hocam sizce hangi tedavi yöntemi daha uygundur. Ameliyat sonrası yan etkiler bakımından farklılıklar mevcut mudur? Atatürk egitim arastırma hastanesinde robotik cerrahi maliyeti yaklaşık nedir bilgilendirirseniz sevinirim Şimdiden teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)

Oncelikle geçmiş olsun, anladığıma kadarıyla yapılan biyopsilerde 4 kadranda prostat kanseri olduğu raporlanmış. Metastaz değerlendirmesi açısından Tomografi yapıldı mı? Prostat kanseri olan hastalarda tedavi secimi yaparken, hastanın yaşı, genel durumunu mutlaka değerlendirmek gerekir. Ayrıca seçilecek tedavinin (radyoterapi, hormonal tedavi ve cerrahi) komplikasyonları ve başarı oranları hakkında mutlaka hastaya bilgi verilmelidir. Öncelikle hastanın ayrıntılı olarak değerlendirilmeli ve sonra tedavi şekli belirlenmelidir. Atatürk eğitim ve araştırma hastanesinde robotik cerrahi için herhangi bir ek ücret ödenmemektedir

27 Kasım 2017 00:31
gg
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim Tomografi yapılmadı. Prostatın sadece sag kısmında görülmüş tam zamanında gittigimiz söylendi. Hastanın yaşı 54. Cerrahi önerildi. Yani bizde robotik, açık, kapalı ameliyat arasında kaldık. Robotiğin hep pahalı olduğu söylendi . Sizin öneriniz hangisi olur

27 Kasım 2017 09:27

Hastalığın prostat dışını yayılıp yayılmadığını değerlendirmek için mutlaka tomografi veya MR yaptırmak gerekir. Ameliyat konusuna gelince; Robotik cerrahinin açık cerrahi ile tümörün tamamen temizlenmesi açısından farkı yok. Ancak ameliyat sonrasında hastanın hastaneden yatış süresi, hastanın ameliyat sonrası dönemde daha kısa sürede toparlanması ve idrar kaçırma açısından robotik cerrahi açık cerrahiye göre daha avantajlıdır. Daha önce de belirttiğim gibi Atatürk eğitim ve araştırma hastanesinde robotik cerrahi için herhangi bir ek ücret ödenmemektedir.

23 Aralık 2017 00:00