12 Ocak 2020 21:06

Prostat kanseri icin SBRT tedavisi

Merhaba hocam 57 yaşındayım, erken evre prostat kanseri teşhisi konuldu. Sık idrara gitme, sertleşme sorunu-cialis kullanımı ile iyi (tansiyon hastasıyım, penil doppler normal) tam boşalamama (semen peniste bir miktar kalıyor) dışında bir şikayetim yok. PSA 6.25, Prostat volume 55 ml, mpMR pirads-4 lezyon, MR- Füzyon biyopsi: 14 kor biyopsi içinde sadece 2 korda (prostat sol taban) 2mm ve 7 mm'lik segmentlere sinirli olan, orta diferansiye asiner adenokarsinoma (diğer korlar temiz, perinöral ve lenfovaskuler invazyon, extra kapsüler yayılım yok). Hiç evlenmedim, özel ve iş durumum gereği bu hastalığı en az hasarla (yan etki) atlatmak istiyorum. Ameliyat dışında stereotaktik radyorerapi (SBRT, cyberknife, rapidarc, tomo terapi) en iyi seçenek gibi, ancak tedavi sonrası komplikasyonların olma şansı (ilaç kullanımı ile bile sertleşmenin sağlanamaması gibi) az da olsa var, yine de bu riski almak istiyorum. Ne önerirsiniz, SBRT benim durumum için en iyi seçenekmidir ? İlgi ve dikkatinize teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)

Aktif izlem de bir seçenek ya da HIFU (high focus ultrasound) tedavisi de düşünülebilir. Geçmiş olsun

29 Ocak 2020 08:53
Soru Sahibi

Teşekkür ederim hocam, prostata spesifik Ga-68 TSMA-PET taramasında prostat dahil hiç bir yerde bir şey çıkmadı. Gl.3+3 durumum netleştiği için doktorumun da hemfikir olduğu gibi aktif izleme karar verdim. Yan etkiler ve komplikasyonlar açısından daha avantajlı HIFU veya yeni yöntem Laser ablation ilerde tedavi gerekliliği oluşursa düşünebilirim. Siz HIFU tedavisi yapıyormusunuz ?, sadece prostatın tümör olan bölgesine (örneğin sadece sol taban), prostatın tümünü ve diğer komşu organları, ereksiyonu sağlayan sinir ve damarları etkilemeden (sinir ve damar koruyucu teknik (sparing) yapılabiliyormu ?

29 Ocak 2020 10:02

Evet yapılabiliyor. Ama iyi bir planlama gerektirir. Geçmiş olsun.

29 Ocak 2020 10:54