çö
Soru Sahibi
13 Mart 2017 14:32

prostat büyümesi

Merhaba hocam benim babam dabir kaç senedir prostat büyümesi var her sene biopsi yapılıyordu pataloji sonuçları temiz çıkıyordu fakat bu sefer biraz kötü bu konu da bize yardımcı olabilir misiniz. 57 yaşında patoloji sonuç raporu klinik bilgi tanı bph alınan organ prostat gönderilen materyal prostat trus biopsi materyallin alınma şekli trus + biopsi makroskobik bulgular 1 kayıtlı 0,8 cm uzunluğunda 1 adet iğne biopsi materyalı 2 kayıtlı 1,2 cm uzunluğunda 1 adet iğne biopsi materyalı 3 kayıtlı 1,2 cm uzunluğunda 1 adet iğne biopsi materyalı 4 kayıtlı toplam 0,8 cm uzunluğunda 2 adet iğne biopsi materyalı 5 kayıtlı toplam 1,2 cm uzunluğunda 2 adet iğne biopsi materyalı 6 kayıtlı 0,5 cm uzunluğunda 1 adet iğne biopsi materyalı 7 kayıtlı 1 cm uzunluğunda 1 adet iğne biopsi materyalı 8 kayıtlı 1,2 cm uzunluğunda 1 adet iğne biopsi materyalı 9 kayıtlı 0,3 cm uzunluğunda 1 adet iğne biopsi materyalı 10 kayıtlı 0,9 cm uzunluğunda 1 adet iğne biopsi materyalı 11 kayıtlı kırpıntılar halinde iğne biopsi materyalı 12 kayıtlı 0,4 cm uzunluğunda 1 adet iğne biopsi materyalı Tanısı: 7+8+9 adenokarsinom gleason skor 6(3+3) grade grup 1) prostat sol taban medial sol orta medial sol apeks medial iğne biopsisi 1+2+3+4+5+6+10+11+12 hiperplastik prostat dokusu prostat sağ taban lateral sağ orta lateral sağ apeks lateral sağ taban medial sağ orta medial sağ apeks medial sol taban lateral sol orta lateral sol apeks lateral iğne biopsisi Epikriz : 7) tümör gönderilen materyalin yaklaşık %80 nini oluşturmaktadır. 8) tümör gönderilen materyalin yaklaşık % 30 nu oluşturmaktadır. 9) tümör gönderilen materyalin yaklaşık %20 sini oluşturmaktadır

1 cevap
Cevaplar (1)

PSA değerleri ve parmakla rektal muayene bulguları da tedavi kararı açısından önemlidir. Doktorunuz muayene bulgularını ve sonuçları değerlendirerek mutlaka tedavi önerecektir. Eğer lokalize prostat kanseri olarak değerlendirilirse muhtemelen Radikal Prostatektomi operasyonu önerilecektir. Radikal Cerrahi; açık, laparoskopik ve robotik yöntem ile uygulanabilir. Geçmiş olsun

13 Mart 2017 14:54