TY
Soru Sahibi
27 Ekim 2016 22:01

Posterial Uretral Valv TİP 3

Öncelikle Merhabalar hocam *** *** ** tarihinde doğan oğlumuzun doğumdan öncede doktorlar tarafından sağ böbreğinde anomali olduğu saptandı Doğum olduğu gün (*** *** ** ) çekilen ultrason sonucuna göre;-Her iki böbrek boyutları normaldir (Sağ:54 mm ,Sol: 51 mm.) sağda parankim kalınlıkları incelmiş (2,6 mm) olup Solda parankim kalınlıkları (7 mm) doğaldır Sağda grade ııı, Solda grade ıı pelvikaliektazi saptandı.1 hafta sonra (*** *** **) yapılan ultrason tetkikinde ise-Her iki böbrek boyutları normaldir (Sağ:56 mm ,Sol: 53 mm.) sağda parankim kalınlıkları incelmiş (2,5 mm) olup Solda parankim kalınlıkları (5,5mm) doğaldır Sağda grade ııı, Solda grade ıı pelvikaliektazi saptandı.40. günde yapılan (*** *** **) ultrason tetkikinde yapılan ultrason tetkikinde Sağ böbrek boyutları 59x26mm ölçülmüş parankim kalınlığı diffüz olarak azalmıştır (3mm) GRADE III; Sol Böbrek boyutları 57x22mm ölçülmüş parankim kalınlığı (4-5mm) GRADE II hidroüreteronefroz mevcuttur. Her iki ureter alt uç düzeyine kadar dilate görünümündedir. (UV darlık). VOİDİNG SİSTEURETROGRAFİ sonucu ise;Radyolojik bulgular;İnceleme esnasında mesane tam dolu iken mesane duvarında kalınlaşma ve trabekülasyon tespit edildi. Mesane posterior inferiorunda membranöz düzeyde üretra dilate ve turtuöz görünümdedir. Bulgular Tip 3 Posterior Üretral Valv lehine değerlendirilebilir. İnceleme esnasında miksiyon kısmen gerçekleşmiş olup, valsalva ve miksiyon esnasında vezikoüretral reflü saptanmadı. *** *** ** tarihinde çekilen ultrason sonucunda ise; Sağ böbrek boyutu 27x62mm parankim kalınlığı 4mm dir GRADE 3. Sol böbrek boyutu 25x56mm parankim kalınlığı 5mm DİR GRADE 2, Renal pelvis AP çapı sağ böbrekte 10mm sol böbrekte 10mm dir, her iki üreter distale kadar ve tortiyozedir. Hocam bu durumda bulunan 2 ay 1 haftalık bebeğimize ameliyat yapılmalı mı yapılmalı ise açık ameliyat mı dır yoksa sisteskopi tekniği ile yapılan ameliyat başarılı olabilir mi ve ne kadar sürede iyileşir? Bilgi verirseniz sevinirim…

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Nizamettin Kılıç
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi) , Çocuk Ürolojisi

Beni *** *** ** noli telefonumdan ararsanız detaylı konuşabiliriz. Geçmiş olsun.

4 Kasım 2016 17:19