sa
Soru Sahibi
6 Temmuz 2014 17:58

pilon kırığı

sağ tibion plon kırıgından 6 hafta önce ameliyat oldum 3 adet uzun platin,20 adet civi birde dıştan içe uzun bir vida var kontrolde bı sıkıntı olmadını 1.5 ay daha ustune basmamam gerektını soylediler parcalı kırık oldugu için çabuk kaynamaz dediler bu kırıgın daha çabuk kaynaması ıcın yapabilicek bişey varmı ? iyilesme surem ne kadar daha surer ayagım az bi şişiklik var ayagımı yere saldıgımda bi morarma oluyor yuksege kaldırınca duzeliyor bunun için yapılması gereken bişey varmı ameliyat yerim baltalimnı kemik hastanesi şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Selim Şanel
Ortopedi ve Travmatoloji

Tarif ettiğiniz kırık en erken 3 ayda kaynar. Bu süre 4-6 aya kadar uzayabilir. Proteinden zengin kalsiyum gibi mineralleri bolca içeren besinler tüketin. D ve C vitamini alın. Ayağınızdaki aşağı sarkıtınca oluşan morarma en az 6 ay kadar devam eder. Venöz dolaşımdaki aksaklık sebebiyle sık görülür. Ayak bileği egzersizlerine başlandıysa bunlar faydalı olur. Bu konuda sizi ameliyat eden cerrah gerekenleri uygun zamanda başlatır. Geçmiş olsun.

6 Temmuz 2014 21:08