KG
Soru Sahibi
7 Ağustos 2020 07:12

Pet film sonucu

Hocam annem meme kanseri ameliyati oldu sol göğsü 3.5 cm ve sol koltuk altından da en büyüğü 2cm olan 3tane kanserli nodul alındı. Pet film sonucunu yorumlarsanız çok sevinirim. SONUÇ : Meme malign neoplazmı (ICD 10: C50) nedeniyle opere olan olguda evreleme amacıyla elde edilen tüm vücut PET/BT çalışmasında; Sol parasternal alanda, büyüğü 8 mm boyutunda hafif hipermetabolik, metastatik oldukları düşünülen iki adet lenf nodu izlenmiştir. Vücudun görüntülenen diğer alanlarında meme malignitesi metastazı ile uyumlu olabilecek patolojik FDG tutulumu mevcut değildir. Uterus fundusu süperiorunda sağda tanımlanan hipermetabolik, hipodens lezyonun myom/ikincil malign süreç açısından jineklojik olarak değerlendirilmesi önerilir. *SUVmax değeri lezyondaki F-18 FDG tutulum düzeyini gösteren semikantitatif bir parametredir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Rahimde muhtemelen bir myom var. Sol göğüs mammaria interna dediğimiz lenf nodlarında da kanser şüphesi var. Bunu filmler ile birlikte cerrahınız değerlendirme yapar. Vücutta metastaz bulgusu yok. Ancak lokal ileri dediğimiz dönemde. Kemoterapi ve radyoterapi alması ayrıca hormonoterapi ve akıllı ilaç için değerlendirme yapılması gerekir. İyi günler

7 Ağustos 2020 10:27