DM
Soru Sahibi
30 Nisan 2021 14:54

perianal mr sonucu

Merhaba, Sol ic perine bolgemde olan agrilarla iligli perianal MR cektirmistim ( daha onceden kronik prostatit teshisi konmustu lakin emin olmak icin genel cerrahi e de gorunmek istedim ) , MR sonucunda: PERİANAL BÖLGE MR İNCELEMESİ ÇEKİM TEKNİĞİ: Sagittal planda TSE SPIR PD, koronal planda TSE T1, TSE SPI PD , aksiyel planda TSE T1, TSE T2, TSE SPIR PD, post-kontrast Aksiyel, sagittal ve koronal planda GRE T1 ağırlıklı sekanslar alınmıştır. Kontrast madde olarak; Dotarem 15 ml flakon kullanılmıştır. BULGULAR: Perianal bölgede posteriorda orta hatta sırt üstü yatar pozisyonunda iken saat 6 lokalizasyonunda sinüs traktı mevcuttur. Bu traktus eksterna sfinktere uzanım göstermektedir. Yaklaşık çapı 5 mm uzunluğunda, yaklaşık 1 cm olarak ölçülmektedir. Ayrıca anüste saat 12, saat 4 ve saat 5 lokalizasyonlarında T2 hafif hiperintens karakterde multipl sinüs traktları mevcuttur. Belirgin fistülizasyon veya apse lehine görünüm saptanmamıştır. İnceleme planına giren bilateral inguinal bölgede kronik dönem ve reaktif karakterde, benign özellikte brikaç adet lenf nodu izlenmiştir. İnceleme planına giren holoviseral yapılara ait patolojik mural-mukozal kalınlaşma saptanmamıştır. Assit izlenmemiştir. İnceleme planına giren osseoz ve yumuşak doku oluşumlarına ait patolojik morfoloji veya intansite değişikliği saptanmamıştır. Sorum su ki burada bahsi gecen traktlarla ilgili olarak endiselenmeli miyim? Herhangi bir probleme neden olurlar mi yoksa saglikli insanlarda da oluyorlar mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Emre Sivrikoz
Genel Cerrahi , Proktoloji

Muayene bulgularınızla birlikte MR görüntülerinin değerlendirilmesi gerekir.

26 Mayıs 2021 09:46