BS
Soru Sahibi
28 Ekim 2021 01:21

perfüzyon mrg

Hocam merhaba ne çıkmış yorumlarmisiniz BEYİN MRG-PERFÜZYON MRG KLİNİK:hassasiyet duyarlı inceleme - ayırıcı tanı için TEKNİK: Kontrastlı çok sekanslı çok düzlemli inceleme yapılmıştır. BULGULAR: Sağda sentrum semiovale düzeyinden geçen kesitlerde frontal bölgede kortikal-subkortikal beyaz cevher sahasında yaklaşık 10 mm'lik alanda T2A ve FLAIR sekansta hiperintens görünüm dikkat çekmiş olup SWI sekansta bu düzeyde drenaj veni ile birlikte hipointens venöz yapılar dikkat çekmektedir. Görünüm öncelikle gelişimsel venöz anomaliyi düşündürmüştür. Yapılan perfüzyon çalışmalarında bu düzeyde artmış rCBV, MTT ve Tmax değerleri izlenmekte olup permeabilite çalışmalarında artmış permeabilite bulguları dikkat çekmektedir. İVKM sonrası yapılan incelemede bu bölgede patolojik kontrastlanma dikkat çekmemiş olup drenaj venlerine ait lineer kontrastlanmalar izlenmiştir. Bilateral optik sinirler etrafında BOS mesafeleri belirgin olarak izlenmiştir. Serebellar tonsilden foramen magnumdan inferiora hafif uzanım göstermektedir. Tonsiller ektopi açısından anlamlı olabilir. Bunun dışında tariflenen diğer bulgular hastanın *** *** ** tarihli incelemesi ile benzer özelliklerdedir. Kontrol incelemeler ile takibi önerilir. SONUÇ BİLGİ

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hasan Akdemir
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Beyin sağ ön orta kesiminde doğuştan gelme toplardamar genişlemesi tesbit edilmiş. Yine doğuştan gelme bir durum olarak beyincik alt kesimi kafatasında omurilik çıkış bölgesine doğru hafif aşağı sarkmış. Ameliyatlık bir durum değiller, aralıklı takibi yapılacaktır. Geçmiş olsun.

30 Ekim 2021 08:35