de
Soru Sahibi
14 Şubat 2020 02:31

patoloji sonucu

Merhabalar. Yakınımız karında şişlik, ağrı ve kabızlık şikayetiyle gittiğimiz hastanede bağırsaktan ameliyat edildi. 2 cm çapında tümor tespit edildi ve alındı. Patoloji sonuçları şu şekilde: TANI: Orta Diferansiye Adenokarsinoma, low anterior rezeksiyonmateryali. *Tümör çapı 2cm *pT4 (Tümör serozayı aşmıştır) *N2 ( 5 adet lenf düğümü metastatiktir. *Proksimal cerrahi sınır sağlamdır. *Distal cerrahi sınır sağlamdır. *Radyal cerrahi sınır 2mm sağlamdır. *Lenfatik tümor embolisi vardır. *Perinöral invazyon görülmedi. Yorumlarsanız çok seviniriz. Şimdiden teşekkür ederiz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. H. Armağan Arıcan
Radyasyon Onkolojisi

Ameliyat tipine göre rektum yerleşimli bir tümör sanıyorum. Yapılmadıysa evreleme amaçlı PET, PET sonucu uzak yayılım yoksa tümör yatağı ve bölgesel lenfatiklere radyoterapi ve eşzamanlı kemoterapi yapılması yararlı görünüyor. Geçmiş olsun.

16 Şubat 2020 08:55