YT
Soru Sahibi
17 Mayıs 2019 22:55

Papil ödem

Hocam çok az gelişmiş bilateral optik atrofiyi geri döndürmek için neler yapılabilir? Benim gözumde psedötümör serebriye bağlı hafif ödem var bu ödem nasıl geçer ? ( nöroloji takip ediyor ilac kullanmama ragmen gecmedi aylardır) gözlerimdeki hafif ödemi kurutacak iğne ilaç damla var mıdır?

2 cevap
Cevaplar (2)

Hastayla ilgili hiçbir ayrıntı vermemişsiniz. Muhtemelen, İntrakranyal İdyopatik Hipertansiyon olmalı. Lumbal Ponksiyon ile teşhis kesinleştirilmeye çalışılmalı. Buna yönelik tedavi yapılmalı düzelme görülmezse fazla vakit kaybetmeden Optik Sinir Kılıf Fenestrasyonu operasyonu yapılmalı.

19 Mayıs 2019 12:10
YT
Soru Sahibi

Hocam ben serebral ven trombozuna bağlı pseudotümör serebri hastalığına yakalandım 4 ay önce.lumboperitoneal şant ameliyatı oldum kafa içi basıncım düştü ama göz muayenemde hâlâ hafif ödem gözüküyor. Şant ameliyatı olmadan önce Gozlerimde atrofi vardı.ameliyat olduktan sonra gözlerimde hafif ödem olduğu soyleniyor.Bu hafif ödem bende daha fazla atrofi yapar mı? Bu ödemi nasıl kurutabiliriz? Tıkanan damar tamamen acilinca pseudotümör serebri hastalıgı bende iyilesir mi?

19 Mayıs 2019 13:57

Evet. İşte. İntrakranyal Hipertansiyon. İlk ekarte edilmesi gereken de serebral ven trombozu. Sebebin beyne ait olanı çözülmüş görünüyor ama tıbbi tedavi desteği de verilmeli. İlk cevabımda da dediğim gibi düzelme olmuyorsa optik sinir kılıf fenestrasyonu.

19 Mayıs 2019 15:42