DD
Soru Sahibi
31 Temmuz 2021 02:14

Otoimmun hastalık

Merhaba doktor bey, 20 yaşındayım ve ana/fana pozitifliği (1:640 titre dfs-70 / egzamam var) nedeniyle raynaud sendromlu olarak 2.5 yıldır takipteyim. Bu sene tahlillerim yapıldı birkaç gün önce ana 1:320 (++) ve Anti SSA 15.29 olarak pozitif çıktı. Diğer tahlillerim ( ds dna, anti ssb, sm, scl, ena vb.) Negatif çıktı, idrarda ise 8 yassı epitel olarak yazılmış. Sjogrene ait kuruluk vb. Şikayetlerim bulunmamakta. Bu sonuca bakılarak bir şey söylenebilir mi? Sjögren ve SLE ayrımı yapılabilir mi? Çok teşekkür ederim. Sağlıklı günler dilerim. (Şikayetler : Saç dökülmesi artışı Kilo verme Mide bulantısı El ayak eklem ve diz ağrısı Ağız içinde kabarcık şeklinde döküntü Tansiyon düşüklüğü ( 6/3' e kadar) El yüz ayaklarda geçici kızarıklık morluklar ve beyaz benekler El ayak uyuşması Aşırı halsizlik)

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Bünyamin Kısacık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

MERHABA BİZİM HASTALIKLARIMIZDA SADECE TESTLERE BAKILARAK ROMATİZMA TANISI KONMAZ. MUTLAK SURETTE MUAYENE İLE BİRLİKTE DEĞERLENDİRMEK GEREKİR. ANCAK ŞU ANKİ DURUMDA KISMEN ANTİKOR POZİTİFLİĞİNİ DE DİKKATE ALARAK İLAÇ BAŞLAYARAK TAKİP ETMEK İSTERİM.

31 Temmuz 2021 10:17
DD
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim doktor bey. Şu aşamada belirsizlik de yorucu olabiliyor benim ve ailem için. Hangi hastalık için bekleniyor veya tedavi planlacak henüz bilmiyorum. Tekrardan çok teşekkür ederim güzel cevabınız için. İyi ki sizin gibi doktorlar var.

1 Ağustos 2021 12:01
Prof. Dr. Bünyamin Kısacık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

GEÇMİŞ OLSUN. BU HASTALIKALRIN TEDAVİSİ VAR NE ÇIAKRSA ÇIKSIN.

6 Ağustos 2021 09:38