ye
Soru Sahibi
17 Kasım 2017 22:52

osteo nekroz

hocam merhabalar femur başı nekrozu teşhisi kondu her iki kalçam için mr rapor sonucum da böyle yazıyor ve protez olmam gerektiği söyleniyor siz ne önerirsiniz Hizmet Tarihi ve Tanımı Pelvik MR *** *** **: Pelvik bölgeye yönelik T1 ve T2 ağırlıklı multıplanar MR görüntüleri elde olunmuştur. Mesane orta hatta olup, kapasitesi, duvar kalınlığı normaldir. İntravezikal yer kaplayıcı oluşum saptanmamıştır. Prostat bezi ve her iki seminal vezikül normaldir. Rektum ve perirektal yağlı planlar açıktır. Batın içi serbest sıvı saptanmamıştır. Kemik yapılarının değerlendirilmesinde; her iki femur başında subkortikal kemik yapıda santrali T1 ve T2 ağırlıklı sekansta normal kemik iliği izointens periferi T1 hipo, T2 ılımlı hiperintens class A avasküler nekroz ile uyumlu sinyal intensite değişimler dikkati çekmektedir. Avasküler nekroz çevresinde özellikle femur başı medialinde ılımlı kemik iliği ödemi izlenmiştir. Belirgin kompresyon ve yükseklik kaybı saptanmamıştır. Belirgin kompresyon ve yükseklik kaybı mevcut değildir. Bilateral sakroiliak eklemler ve diğer pratik kemik yapılar normaldir. SONUÇ: ' He iki femur başında subkortikal kemik yapıda class A avasküler nekroz bulguları

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. A. Kadir Bacakoğlu
Ortopedi ve Travmatoloji , El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

Yaş, hastalığın evresi, muayene bulgularının MR kesitleri ile ortak değerlendirilmesi sonucu tedavi seçeneğine karar verilir. Protez dışı diğer kalça eklemini koruyucu ameliyatlar açısında görüş ancak bu şekilde bildirlebilir. Geçmiş olsun

29 Kasım 2017 13:18