ÇE
Soru Sahibi
8 Şubat 2016 10:32

Orşit sonrası

Merhaba. 2015 Temmuz ayında 2 defa spermiyogram yaptırdım, - Birinde 27 milyon, diğerinde 25 milyon sperm çıktı. - Hareket ikisi de %40 morfoloji ikisinde de %1 çıktı. 2015 Ağustos ayının son haftasında yumurtalıklarım şişti, ateşim yükseldi, doktora gittim antibiyotik tedavisi oldum, üroloji doktoruma bu ateşli hastalığın spermlere zarar verir mi diye sorduğumda bana “etkisi olmaz” dediğinden üstüne düşmedim. İlerleyen günlerde yine çocuk konusunda bir sonuca varamadığımız için aşılama yaptırmaya karar verdik. Doktora gittik Temmuzda yapılan spermiyogram testlerini gösterdik “aşılama için uygunsunuz” dedi ve aşılama gününü beklemeye başladık. Aşılama günü geldiğinde ise verdiğim sperm örneğimde 'nadir alanlar motil ve immotil sperm hücresi gözlendi' diyerek aşılama için uygun değilsiniz üroloji doktoruna gidin dendi. Sayılar bile söylenmedi, “sayılamayacak kadar az” dendi. Kan testlerim aşağıdaki gibidir. Arlık 2015 kan değerlerim: Fsh: 33,21 - Lh: 11,13 - Est. :59 - Prolaktin:8,5 -Testosteron, Total: 3,31 Serbest Testosteron:10,57. Tüp bebek merkezinde 1 hafta önce yapılan testte ise 1 milyon sperm çıktı, hareket %50 morfoloji ise yine %1 Ben ne yapmalıyım hocam? Çaresiz kaldım. Lütfen yardımlarınızı bekliyorum. Testislerim küçülmedi, 1 derece varikosel var. E vitamini almalı mıyım ? Ovitrelle iğne kullanılmış bu gibi durumlarda 15 -20 adet. kullansak faydası olur mu?

2 cevap
Cevaplar (2)

Düşük çıkan spermiyogram bir kez mi yapıldı?

8 Şubat 2016 10:46
ÇE
Soru Sahibi

Hocam şu şekilde; ilk gittiğim yer üroloji muayenehanesi 1'er ay aralıklarla mikroskop yardımıyla özel formüllere saydı -eski yöntemmiş- orada her ikisinde de 1 ml'de sayı 3 milyon çıktı toplam sperm 9 milyondu hareket %50 morfoloji %1'di. Ancak bunun eski yöntem olduğunu duyduğum için aşılama yaptırmak için gittiğim hastaneye giderek bir kez daha spermiyogram yaptırdım. Burada ilk çıkan test yukarıda da belirttiğim üzere "nadir alanlarda motil ve immotil sperm hücresi gözlendi" şeklindeydi. ancak bu sefer yaklaşık 1,5 ay sonra " Ml'de 1 milyon toplamda 3 milyon sperm hareket %50 morfoloji ise yine %1'" olarak karşıma çıktı. Nasıl bir yol izlemeliyim ? ilginiz için teşekkür ederim.

10 Şubat 2016 09:04

IVF (tüp bebek) denemenizi öneririm.

10 Şubat 2016 13:52