YA
Soru Sahibi
26 Şubat 2019 19:33

Omurgada agrı

Her iki sakroiliak eklem düzeyinde sakral ve illiak yüz inferionda hafif sklerotik değişiklikler zemininde sag şarkılık eklemde sakral yüzlerde milimetrik subkontral kistik dereftik yapılanmalar ve minimal kemik iliği ödemi izlendi.orta ve inferior süperlig kesimde patolojik sinyal yapısı gözlenmedi.Sol sakroilliak eklense ise illak yüzde inferior kesimde milimetrik bir kaç adet kistik defektif yapı gözlendi.Ekleme komşu kemik yapılarında yer yer yağlı kemik iligi paterni gözlendi.Bulgular sakroilliak acısından tipik olarak degerlendirilmedi. Hocam crp 0.19 sedim 3 hlb27 negatif sabah tutuklugum yok sırtımın kemikleri birbirine geçmiş gibi sizce nedir durum

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Ankilozan spondilit veya benzeri türevleri olan sıklıkla omurgayı tutan romatizmal hastalık olma ihtimali var , ayrıntılı bir muayene ve hastalık öyküsü en doğru tanıyı koyduracaktır , her sakroileit tek başına romatizma açısından tanı kriteri olmasa da iki taraflı olması bu ihtimali biraz daha yükseltiyor, günümüzde bir çok etkili tedavi seçeneği olan bir rahatsızlık olduğu için tedavisini ihmal etmeden olmanızı önerir, geçmiş olsun dileklerimi iletirim

27 Şubat 2019 06:56