uo
Soru Sahibi
21 Mart 2019 10:05

okul fobisi

hocam merhaba manisada ikamet ediyoruz 63 aylık kızım var 2018 eylül ayında özel anaokuluna başladı,normalde çok zeki bir çocuk ama bir türlü okula gitmeye alışamadı bizden ayrılmak istemiyor hep bahaneler üretiyor sabah kalkarken,ama okula gidince çok uyumlu öğretmeninin hiç bir şikayeti yok yani sabah eziyeti bize yapıyor,7 ay oldu hala her sabah aynı ödül yöntemini denedik ceza denedik bir türlü sonuç alamadık,ben hemşireyim ayda -8-9 gün nöbetim oluyor aslında benden ayrı durabiliyor babasıylayken beni aramıyor ama okula giderken neden böyle yapıyor anlayamıyoruz,seneyede ana sınıfına gidecek sonraki sene 1.sınıfa başlayacak,acaba bu okul fobisi hep devam edecek mi?karnım ağrıyor demeye başladı son 2-3 aydır sabahları okula giderken,çok stres yapıyor çünkü ne yapacağımızı şaşırdık,acaba bu düzelir mi?size getireceğiz eğer çözümü varsa lütfen bir yol gösterin

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Çocuklar evdeki özgürlük ve bağımsızlığı, kuralsızlığı daha çok tercih edecekleri için başlangıçta okulu reddedebilirler. Kızınızın bunu hala devam ettiriyor oluşu, sizdeki kararsızlığı hissetmiş olmasındandır. Biraz daha ısrar edersem başarabilirim düşüncesi içerisinde hareket ediyor. Kendisi ile anne bab çocuk olarak ciddi bir konuşma yapmanız gerekiyor. Artık okul yaşının geldiğini bu tür davranışlarının sonucu değiştirmeyeceğini söylemeniz ve hissettirmeniz gerekiyor. Bu konudaki kararlılığınızı gördüğü ve inandığı zaman sizi ikna etmekten vazgeçecek ve okulun keyfini çıkaracaktır. Oradaki arkadaşları ile biraz bağ kurmasına yardım edip, ortam hazırlayabilirsiniz. Güzel arkadaşlıklar kurduğu zaman tam tersi okula gitmeyi çok fazla isteyecektir. Çocuğunuza sevgiler.

1 Nisan 2019 13:16