GN
Soru Sahibi
30 Aralık 2018 14:51

ödev sorusu

Hocam selamlar.Tıbbi Laboratuvar Teknikleri 1.sınıf öğrencisiyim.Hematoloji dersi proje görevim var bunun için size bir kaç sorum olacak. -Kardiyolipin (fosfolipid), IgM ve IgG antikorları (testi), -Oraklaşma testi 1-)Sunum konusu testin, yapılış amacı nedir? 2-)Sunum konusu test, hangi durumlarda istenir? 3-)Sunum konusu testin yapılmasının önemi nedir?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Anti fosfolipid antikorları, anti fosfolipid sendromu denen hastalığın tanısını koymak için kullanılan testlerin bir tanesidir. Bu hastalıkta kanda pıhtılaşma eğilimi olr. Toplar damar veya atar damarlarda pıhtılar ve hamile kadınlarda düşükler meydana gelebilir. Herhangi bir nedenle pıhtılaşma ve damar tıkanıklığı ile başvuran tüm hastalarda istenir. Oraklaşma testi ise genetik bir kansızlık nedeni olan orak hücreli anemi tanısı için kullanılır. Bu hastalığı bir hematologla tartışmanız daha yararlı olur çünkü benim uzmanlık alanım değil. İyi yıllar

2 Ocak 2019 10:38