Ya
Soru Sahibi
6 Mart 2021 00:11

Nedeni nedir ?

Hocam 17 gün oldu hasta olmadım baktırdım gebelikte yok normalde hasta olmam gereken tarihte yumutlamam yeni oluşmuştu doktor öyle söyledi nedeni nedir ? ve ara ara gecikme yaşıyordum ama ilk defa bu kadar uzun süreli. Olumsuz sonuç doğurur mu? Çok kasık ağrısı yaşıyorum çok kötü sürekli hasta olmuşum gibi hissediyorum ama bakıyorum hala olmadım ne yapmam gerekiyor niye siddetli agrım var hasta olmadığım halde hasta olmam için hangi ilacı nasıl kullanmam gerekiyor?

50 cevap
Cevaplar (50)
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Adet düzensizliği Içın tedavi gerekebilir, hormon tetkiki yapılması uygun olur, ağrı yumurtlama dönemi nedeniyle olabilir Iyi günler dilerim

6 Mart 2021 16:36
Ya
Soru Sahibi

Hocam 20 gündür hasta olmuyorum gebelik yok tarlusal ilacı kullansam olur mu ? Nasıl kullanmam gerekiyor ?

9 Mart 2021 00:17
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

günde 2 kez sabah 1 akşam 1 tane kullanabilirsiniz. iyi günler dilerim.

9 Mart 2021 10:21
Ya
Soru Sahibi

Hocam hala hasta olmadım çok huzursuzum ilk defa bu kadar uzun süredir hastalık görmüyorum neden bu kadar uzun hocam ? Duphaston ilacı da var hocam tarlusal mı kullansam yoksa duphaston mu kullansam ? Duphastonu nasıl kullanmam gerekiyor hocam?

10 Mart 2021 00:05
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Ikisi de olabilir, ama Tarlusal tablet daha kısa sürede biter, gebelik yoksa ilaç kullanabilirsiniz Ilaç bittikten sonra 10 gün içinde adet olursunuz merak etmeyin Iyi günler dilerim

10 Mart 2021 18:02
Ya
Soru Sahibi

Hocam evde gebelik testi yaptım çift çizgi çıktı Sonra beta hcg yaptırdım sonuç 4473 yazıyor durum Y diye geçiyor anlam veremedim acilin doktoru var gibi dedi. Gebelik varmı ? Varsa kaç haftalık şuan?

11 Mart 2021 00:02
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

gebelik var, ( 5- 6 haftalık ) ultrason yapılması gerekiyor iyi günler dilerim.

11 Mart 2021 10:21
Ya
Soru Sahibi

Hocam ultrasonda göründü bebek ve kesesi. Ader tarihime göre 7 haftalık olması lazım ama benim 5 haftalık şuan geç oluşmuş bu etkiler mi gelişimini ?bel ve kasık ağrım çok hamileligin ilk haftalarında ne yapmalıyım ?

16 Mart 2021 00:23
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Geç yumurtlama nedeniyle gebelik küçük olabilir ,takip gerekiyor, ağrı için istirahat edin Iyi günler dilerim

16 Mart 2021 09:29
Ya
Soru Sahibi

Hocam ilk hamileliğim kilolu insanım zaten hamilelikte çok kilo almamak için ne yapmalıyım? Ödem oluşmaması için de ne yiyip içmeliyim ? Nasıl beslenmek gerekiyor ?

18 Mart 2021 02:45
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kilo almamak için 3 öğün düzenli beslenin Et süt yumurta baklagiller sebze ve meyve yiyebilirsiniz Hamur işleri ve tatlıdan uzak durun Ayda 1 kg alabilirsiniz Gerekirse diyetisyen kontrolünde diyet listesi hazırlatıp onu uygulayabilirsiniz Iyi günler dilerim

18 Mart 2021 17:59
Ya
Soru Sahibi

Hocam gebelik rutinleri yaptı doktor sonuçlarım çıktı glukoz değerim 118 , Tsh değerim 2.692, Ve anti toxoplazma igm p-2.66 diye çıktı doktor enfeksiyon var dedi bi daha test yaptırman lazım dedi bu bebeği etkiler mi ? Değerlerim nasıl? Bir de bende yoğun akıntı gelmeye başladı korktum hocam ters bir durum mu diye yoğun yoğun akıntı hafif pembelikte var bir terslik yoktur değil mi hocam ?

19 Mart 2021 00:32
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

glukoz değeri aç karnına yapıldı ise yüksek gözüküyor, toxo ig m önemlidir, tekrar test sonrası doktorunuz bilgi verebilir iyi günler dilerim.

19 Mart 2021 13:22
Ya
Soru Sahibi

Hocam toxo img için ne yapmam gerekiyor? 6 haftalık hamileyim ama bebek hala görünmedi hocam çok küçük dedi doktor bu normal mi ? Ne zaman kalp atışını duyarım acaba ?

21 Mart 2021 00:17
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

1 hafta sonra kalp atımı görülebilir Toxo ig m sunucunuza göre doktorunuz sizi yönlendirecektir Iyi günler dilerim

21 Mart 2021 11:26
Ya
Soru Sahibi

Hocam 6 haftalık hamileyim doktor progestan 200 mg verdi bu ilaç ne için veriliyor ve ne kadar süre içmem gerekiyor bu ilacı. Çift rahimliyim ama tek rahim ağzım var normal doğum yapabilir miyim?

29 Mart 2021 00:04
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Düşük riskine karşı bu ilaç verilmiştir Genelde 3 ay bitene kadar bazen de daha uzun süre kullanılabilir Doktorunuz karar verecektir Doğum konusunda da yine doktorunuz daha net bilgi verebilir Iyi günler dilerim

29 Mart 2021 09:37
Ya
Soru Sahibi

Hocam progestan kullanıyorum. Gunde 2 defaydı fena halde Baş dönmesi yaptığı için doktor bana gece yatarken fitil olarak al dedi 2 gün fitil olarak kullandım ama ilaç erimiş şekilde lavabodan sonra geliyordu ben fitil olarak koymak yerine akşamları 1 defa ağızdan alsam olur mu ?

6 Nisan 2021 00:01
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Fitil eriyecektir sorun değil ama isterseniz akşamları 1 tablet alabilirsiniz Iyi günler dilerim

6 Nisan 2021 09:37
Ya
Soru Sahibi

Peki o hocam teşekkür ederim Birşey daha sormak istiyorum hocam ben 8 hafta 2 günlük hamileyim oruç tutabilir miyim ? Oruç çocuğun gelişimini engeller mi ? Yoksa tutmamam mı gerekiyor.

7 Nisan 2021 01:53
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebelikte oruç tutmanın çok uygun olduğunu düşünmüyorum ama yine de siz bilirsiniz Iyi günler dilerim

7 Nisan 2021 10:23
Ya
Soru Sahibi

Hocam merhaba 10+6 haftalık hamileyim çarşamba günü kontrolüm vardı gittim gideceğim günün gecesi kahverengi akıntı başladı doktor ultrasondan baktı herşey yolunda gibi dedi. Progestan bir defa alıyordum günde 2 defa al dedi sonra akıntım ara ara geliyordu dün yoğunlaştı çamurumsu gibi kahverengi gelmeye başladı doktora aradım prolutan iğne yaptır dedi yaptırdım. Kahverengi Çamurumsu gibi akıntının olması ne demek hocam böyle akıntının olması normal mi ?

25 Nisan 2021 00:06
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Çamur gibi kahverengi akıntı eski kanamayı gösterebilir, ultrason normal olduğuna göre takip gerekiyor, gerekenleri doktorunuz önermiş merak etmeyin Iyi günler dilerim

25 Nisan 2021 12:59
Ya
Soru Sahibi

Hocam merhaba onun üzerine iğne oldum ultrasonla bakıldı bi problem yoktu ama bugün pembemsi akıntı geliyor bunun nedeni nedir?

30 Nisan 2021 00:40
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hafif akıntı olabilir, problem olduğunu zannetmiyorum Iyi günler dilerim

30 Nisan 2021 10:24
Ya
Soru Sahibi

Hocam merhaba çift rahimliyim ve 12+2 haftalık hamileyim pazartesi kanamam oldu böyle pembenin koyusu silerken geliyordu doktora gittim ultrasonda bebek iyidi kalp atışı felan görünüyordu ama bugün bende akmaya başladı kan pedime de geliyor ve sol kasığım ağrıyor doktor diğer rahimden geliyor galiba dedi ama emin olamadım korkuyorum bu olağan birşey mi yoksa bi anormallik mi var? Tekrar gitmem gerekiyor mu doktora

5 Mayıs 2021 00:39
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Istirahat edin kanama artarsa tekrar kontrole gidebilirsiniz Iyi akşamlar dilerim

5 Mayıs 2021 18:37
Ya
Soru Sahibi

Hocam benden kan pıhtılaşmış şekilde geliyor böyle parça parça böyle çok değişik gece acilde baktırdım bebek hareket halindeydi iyi görünüyordu ama benden sürekli parça parca dökülüyor kalın şekilde ve kanamada var bunun nedeni nedir diğer rahimdemi geliyor acaba hocam bebeği etkiler mi bu kanın gelmesi ?

6 Mayıs 2021 02:15
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Düşük riskini gösterir, Istirahat edin, takipleri ihmal etmeyin Iyi günler dilerim

6 Mayıs 2021 17:26
Ya
Soru Sahibi

Hocam merhaba hala kanamam ve o parçalar devam ediyor kan pıhtısı gibi aama etleşmiş doktora gittim ultrasonla da bakıldı bebeğin olduğu rahim değil diğer taraftan geliyor diyorlar o parçalar çift rahimliyim diye. O diğer rahim duvarıda kalınlaşmış bu parçalar gelir mi hocam. Gelmeye devam etmesi bebeğimi tehlikeye sokar mı. Bu durum da ne yapmam gerekiyor. Birde çok ağrım oluyor rahim kasiliyor galiba. Ne yapmaliyım.

8 Mayıs 2021 00:22
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Pıhtı geliyordur, bebeğe zararı olacağını zannetmiyorum, ağrı için istirahat edin, doktorunuz gerekirse ilaç verecektir Iyi günler dilerim

8 Mayıs 2021 12:34
Ya
Soru Sahibi

Hocam merhaba 15+5 haftalık hamileyim 12..haftada kanamam oldu yeni kesildi kanamam prolutan iğne yaptırdım, progestan kullandım hala daha kullaniyorum doktora kontrole gittim bebek iyi sağlıklı çok şükür sorum şudur doktorum ilk kanamam yokken de ben çift rahimliyim diye ilişki yasak demişti ilk 3 ay sonrada yüzeysel demişti şimdi kanama oldu geçti 15 haftalık yüzeysel olsa bi sıkıntı olur mu bebeğe zarar verir mi rahim ağzım felan kapalı bebek sağlıklı duruyor. Sürtünme şeklinde cinsellik yaşadım bi sıkıntı yaratır mı?

29 Mayıs 2021 00:01
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yüzeysel şekilde olabilir, sıkıntı olacağını zannetmiyorum ama yine de takip eden doktorunuza danışmanız uygun olur Iyi günler dilerim

29 Mayıs 2021 10:53
Ya
Soru Sahibi

Hocam merhaba 17+5 haftalık hamileyim kanamam ve lekelenmelerim oluyor bugün yine kanama gördüm çok yoğun adet şeklinde değil ama çarşamba günü kontrolüm vardı gittim rahim ağzım kapalıydı bebekte iyidi ama bu akşam hafif kanamam oldu çift rahimliyim diye mi sürekli kanama lekelenme yaşıyorum hocam ? Bu bebeği etkiler mi ? prolutan ve progestan kullanıyorum. Ama hala devam ediyor bu lekelenmeler ne yapmam gerekiyor hocam. Bu böyle devam ederse bebeği etkiler mi 😔 ilk gebeliğim çok korkuyorum. Ne türlü kanamadan korkmam gerekiyor. Bu kanama lekelenme normal mi 6-7 haftadır sürekli yaşıyorum.

13 Haziran 2021 00:01
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Istirahat edin ilaçlarınızı kullanın, tekillerinizi ihmal etmeyin Iyi günler dilerim

13 Haziran 2021 14:23
Ya
Soru Sahibi

Hocam merhaba 18+2 haftalık gebeyim çift rahimliyim diye lekelenmem ve kanamalarım oluyordu düşük tehlikem vardı ama 2 3 gündür durmuş gibi cinsellik ilişki yaşayabilir miyim ?

16 Haziran 2021 00:58
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

özel durumunuzdan dolayı cinsellik önerilmez iyi günler dilerim.

16 Haziran 2021 15:12
Ya
Soru Sahibi

Hocam merhaba bugün 19+0 oldu bebişim çift rahimli tek rahim ağzım var ama hala lekelenmem ve kanamam devam ediyor prolatun haftada 1 ve progestan gunde 2 defa kullanıyorum ama sonuç değişmiyor bu lekelenmeler kanama ne zaman geçer? Kanama lekelenme bebigimi etkilermii ?

21 Haziran 2021 00:08
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

bebeğin büyümesi önemli kanama artmazsa sıkıntı olmaz merak etmeyin iyi günler dilerim.

21 Haziran 2021 13:38
Ya
Soru Sahibi

Hocam nasıl bebeğin büyümesi önemli? Bu lekelenme kanama sürekli olacak mı acaba ? 9 ay boyunca. Geçmesi için bir yöntem kullanılmaz mı

22 Haziran 2021 01:23
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kesin bir şey söylemek zor, leke şeklinde kanama devam edebilir, gerekenleri doktorunuz zaten öneriyor, o yüzden endişe etmeyin, takip gerekiyor Iyi günler dilerim

22 Haziran 2021 13:49
Ya
Soru Sahibi

Hocam ferrum ilacını kullanıyorum onu kullandığım da kanım sulanıyor gibi akıntım daha geliyor. Ferrum ilacı bunu yapar mi ?

23 Haziran 2021 04:42
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Ferrum bu etkiyi yapmaz Iyi günler dilerim

23 Haziran 2021 19:41
Ya
Soru Sahibi

Hocam merhaba 20+3 haftalık gebeyim çift rahimliyim diye sürekli kontrol altındayım. Geçen hafta gittim doktora kanama lekelenmelerim devam ediyor. Diğer rahimde kalınlaşma varmış.  Doktor kanaman olur dedi. Bu durum ne demek hocam diğer rahimden dolayı mi kanama yaşıyorum.  Kanama bebeğime zarar vermiyor mu. Dündendir de adet olmuşum gibi ağrım var. Bu ne demek hocam acaba

1 Temmuz 2021 00:13
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Büyük ihtimalle çift rahim diye kanama oluyor, Istirahat edin, ağrı devam ederse kontrole gidebilirsiniz Iyi günler dilerim

1 Temmuz 2021 09:34
Ya
Soru Sahibi

Hocam 20+6 haftalık hamileyim çift rahimliyim bugün eşimle yüzeysel ilişki yaşadım bu birşey olur mu bebeğe zarar verir mi Sürekli lekelenme yaşıyorum takip eden doktorum da risklisin diyor

4 Temmuz 2021 01:10
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sorun olacağını zannetmiyorum merak etmeyin Iyi günler dilerim

4 Temmuz 2021 19:47
Ya
Soru Sahibi

Hocam 21+0 olduk bugün Karnım da sürekli ağrı varmış gibi bebeğin hareketleri mi acaba ? Birde bebek tam olarak yukarı cıkmış mıdır?

5 Temmuz 2021 00:27
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bebeğin hareketlerini ayrıca hissedebilirsiniz Ağrı için istirahat edin, Kontrollerinizi ihmal etmeyin Iyi günler dilerim

5 Temmuz 2021 10:05
Ya
Soru Sahibi

Hocam merhaba haftalık hamileyim bebeğimin hareketlerini hala net hissetmiyorum ilk gebeliğim ne zaman hissederim tam olarak ? Ara ara kasık ağrım oluyor bunun nedeni nedir?

9 Temmuz 2021 00:23
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Ilk gebelikte bebek hareketlerini 22 hafta civarında hissedebilirsiniz Hafif kasık ağrısı olabilir, ağrı çoksa kontrole gidebilirsiniz, idrar yolu enfeksiyonu olabilir Iyi günler dilerim

9 Temmuz 2021 12:12
Ya
Soru Sahibi

Hocam 20+5 haftalık hamileyim çift rahimliyim diye bugün biraz ağrım ve lekelenmem oldu doktora gittim. Bebeğin olduğu rahimde değil ama diğer taraftan geliyor kalınlaşma var diye dedi doktor bu tehlike mi ? Bebeğin eşi birde yukarı tarafta bu sorun mu yoksa normal mi ? Birde hocam rahim ağzında kan var dedi doktor bu aktif kanamı yoksa eski kan mıdır

10 Temmuz 2021 00:07
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

çift rahim nedeniyle biraz kanama olabilir, takip edilecek istirahat edin, bebeğin eşinin yukarda olması normal bir durumdur. iyi günler dilerim.

10 Temmuz 2021 10:58
Ya
Soru Sahibi

21+6 haftalık hamileyim hocam kasık ağrısı yaşıyorum ara ara bıçak batar gibi bunun nedeni nedir? Birde doktora gittim lekelenmem var doktor rahim ağzında kanama var dedi bu bebeğimi etkiler mi yeni kanama mı eski kanama mıdır ?

11 Temmuz 2021 00:44
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hafif kasik ağrıları olabilir, Istirahat edin , hafif kanama bebeği etkilemez merak etmeyin. Kontrollerinizi ihmal etmeyin Iyi günler dilerim

11 Temmuz 2021 20:12
Ya
Soru Sahibi

Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim hocam 22+0 olduk bugün peki bu ay riskim biraz azalır mı yoksa hala hafif kanamalar olduğu için risk devam mı eder. Erken doğum riskine karşı ne yapmam gerekiyor hocam?

12 Temmuz 2021 00:09
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Düşük ihtimali azalıyor ama erken doğum riski olabilir, Istirahat edin, Kontrollerinizi ihmal etmeyin, doktorunuz gerekenleri söyleyecektir Iyi günler dilerim

12 Temmuz 2021 11:12
Ya
Soru Sahibi

Hocam 22+4 haftalık gebeyim bebeğimin hareketlerini karnımda gaz varmış gibi hissediyorum bazende hissetmiyor gibiyim bunun sebebi nedir. Ultrason da bakıldı bebeğin durumu iyidi. Birde bebek bazen biryere toplanıyor gibi bu normal mı

16 Temmuz 2021 01:36
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bebek hareketlerini zaman içinde daha rahat hissedebilirsiniz, durumunuz normal gözüküyor merak etmeyin Iyi günler dilerim

16 Temmuz 2021 11:25
Ya
Soru Sahibi

22+5 haftalık hocam bebeğin hareketlerini tam hissetmiyorum ilk gebelik bir problem olsa kendini nasıl belli eder ? Karnım yağlı ve bebeğin eşi yukarda bu etkilimidir hissetmeme de birde hocam dün lekekenmem oldu pembe ve kahverengi rahim ağzında kanama var demişti birşey yapmadigim halde istirahat ediyorum ama o geldi o eski kan mıdır.

17 Temmuz 2021 03:45
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Ilk gebelikte bebek hareketlerini geç hissedebilirsiniz, normaldir Iyi günler dilerim

17 Temmuz 2021 16:31
Ya
Soru Sahibi

Hocam osteo formula magnezyum ilacı kullanıyorum yanlışlıkla sabah akşam aldım unutarak bi sorun teşkil eder mi ? Birde kanama az az olması eski kan mıdır

18 Temmuz 2021 01:23
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sorun olmaz merak etmeyin Az kanama büyük ihtimalle eski kanamadır Iyi akşamlar dilerim

18 Temmuz 2021 20:55
Ya
Soru Sahibi

Hocam 23+0 olduk bugün bebeğimin hareketlerini hala net hissedemiyorum ve kasıkla bacak bağlantısı olan yerim bugün gün boyu ağrıdı birde belim bunun sebebi nedir.. lekelenmem olmadığı sürece dikkatli normal hayat yaşayabilir miyiim ?

19 Temmuz 2021 00:41
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Biraz sabırlı olmanız gerekiyor, leke yoksa biraz daha rahat olabilirsiniz Iyi günler dilerim

19 Temmuz 2021 17:05
Ya
Soru Sahibi

İlk gebeliğim ve çift rahimliyim diye korkularım çok hocam cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Erken doğum riskine karşı nasıl bir yol izlemem lazım hocam ?

20 Temmuz 2021 02:09
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Erken doğum riski için istirahat edin, takiplerinizi ihmal etmeyin Iyi günler dilerim

20 Temmuz 2021 21:30
Ya
Soru Sahibi

Hocam merhaba ilk gebeliğim 25+1 günlük şuan ben detaylı ultrason yaptırmadım kendi doktorum baktı devlette sıra bulamadım özelde de çok pahalıydı diye bir sorun teşkil eder mi doktorum bebek sağlıklı demişti baktığında. Birde hocam hareketleri hala her zaman hissetmiyorum bu normal mi her zaman net hareket etmiyor mu bebekler.

3 Ağustos 2021 02:08
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

detaylı ultrason için randevu alabilirsiniz, hareketlerini hissedersiniz merak etmeyin. iyi günler dilerim.

3 Ağustos 2021 14:02
Ya
Soru Sahibi

Hocam detaylı ultrason yaptırmadım yaptırmamak bi sorun yaratır mı ? Kanamam lekelenmem durdu hocam 15 gündür gelmiyor şkür 25+4 haftadayım çift rahimliyim hala riskim var mıdır ? Nasıl hareket etmem gerekiyor. Kanama olmadığında dikkatli normal hayat yaşayabilir miyim.

6 Ağustos 2021 00:41
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

detaylı ultrason yapılmasında fayda var, doktorunuzun söylediklerine uymanız önemli iyi günler dilerim.

6 Ağustos 2021 12:23
Ya
Soru Sahibi

Hocan 26+1 olduk dün ayakta biraz fazla kaldım diye ertesi gün kasıklarım çok ağrıdı kasık ve karnım. Karnım sanki bazen toplanıyor gibi oldu ama Kasıklarım hep ağrıyor bunun nedeni nedir acaba? Ters birşey yoktur inşallah

10 Ağustos 2021 02:14
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

istirahat etmeniz gerekiyor iyi günler dilerim.

10 Ağustos 2021 14:47
Ya
Soru Sahibi

Hocam 26+2 haftalık olduk doktor kontrolum vardı bebeğin gelişimi gayet iyi rahim ağzım şükür kapalı uzunluğu iyi ama amniyotik sıvısı fazla dedi bunun için napmam gerekiyor ? SuYun fazlalığı ne gibi sorunlar yaratır Bide bebek baş aşağı pozisyon almış bu normal mi ?

11 Ağustos 2021 02:15
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Takip gerekiyor, yapılacak bir şey yok, şeker testleri yapılmıştır diye düşünüyorum Iyi günler dilerim

11 Ağustos 2021 14:22
Ya
Soru Sahibi

26+3 haftalık olduk hocam kasık ağrısı yaşıyorum bunun sebebi nedir? Kasıklarımda baskı varmış gibi

12 Ağustos 2021 00:57
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

çift rahim nedeniyle ağrı olabilir, istirahat edin iyi günler dilerim.

12 Ağustos 2021 09:25
Ya
Soru Sahibi

Merhaba hocam 30+5 haftalık gebeyim. 12.haftadan beri progestan ilaç ve pruloton iğne yaptırıyorum hala daha devam ediyor. Idrar yolumda enfeksiyon çıktı podora 200 mg verdi doktor ve kansızlık var kansızlık ilacı kullanıyorum. Progestan ve podora aynı zamanda kullanmam bebeğe zarar verir mi bu kadar ilacın bebeğe nasıl yan etkisi var acaba ?

11 Eylül 2021 00:03
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Iki ilaç birlikte kullanılabilir Sorun olacağını zannetmiyorum merak etmeyin Iyi günler dilerim

11 Eylül 2021 10:35
Ya
Soru Sahibi

Hocam 31+0 oldum progestan, podora kullanmaya başladım inşallah bebeğe bi zararı olmaz. Ben baş ağrısı çekiyordum parol da aldım hocam gece Antibiyotik atacam sabah bi sıkıntı olur mu ? Bu kadar kimyasal korkuyorum hocam.

13 Eylül 2021 03:09
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

sıkıntı olacağını zannetmiyorum iyi günler dilerim.

13 Eylül 2021 15:02
Ya
Soru Sahibi

Hocam merhaba 30+2 haftalık olduk bebeğimde 1 haftalık gerilik var ve kordon dolanmış boynuna bunun için ne yapabilirim. Bu kordon dolanması sıkıntı yaratır mı. Kordon dolanması kötü birşey mi lütfen yardım edin hocam çok korkuyorum

15 Eylül 2021 01:07
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sizin yapabileceğiniz bir şey yok, Istirahat edin takipleri ihmal etmeyin Iyi günler dilerim

15 Eylül 2021 08:52
Ya
Soru Sahibi

Hocam 31+3 haftalık gebelik 40 cm boy uzunluğu 1615 kilosu doktor gerilik var 1 hafta dedi bebeğin kilo alması için ne yapabilirim ?

16 Eylül 2021 10:31
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Istirahat edin daha çok sol tarafınıza yatin, yemeklerinizi ihmal etmeyin Iyi akşamlar dilerim

16 Eylül 2021 19:23
Ya
Soru Sahibi

Hocam 31+5 haftalık gebeyim bebeğim mideme kadar cıkmış durumda rahatsız ediyor orada toplanıyor gibi aşağı göbeğime elimi vurduğum da yumuşak ama midemin orası çok sert bir şekilde genelde ultrasonda bebeğin kafası aşağıda oluyordu ama bu defa yukarı mı cıkmış toplanmasının sebebi nedir yukarda olması normal mi. Sürekli hareket eden bir bebek de değil hareket etmesi için napabilitim. Yukarda mideme kadar çıkması normal mi

18 Eylül 2021 00:37
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebelik haftası ilerledikçe bu tür şikayetler olabilir Istirahat edin yemeklerinizi düzenli yiyin, kontrollerinizi ihmal etmeyin Iyi günler dilerim

18 Eylül 2021 12:39
Ya
Soru Sahibi

Hocam 33+1 haftalık gebeyim ağrılarım arttı bacak ağrım kasık ağrım bel ağrısı felan bunlar doğum belirtileri mi ? Birde biliyorsunuz önümüz pandemi covid aşısını gebelere öneriyor musunuz bu dönem de 33 haftada yapsam bebeğe sıkıntı yaratır mı ?

28 Eylül 2021 05:26
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebelikte hafif ağrılar olabilir, ama düzenli bir ağrı ise kontrole gidebilirsiniz, aşı konusunda siz karar verin Iyi günler dilerim

28 Eylül 2021 10:24
Ya
Soru Sahibi

Hocam 34+1 haftalık gebeyim kalça ağrısı diz ağrısı bel ağrısı çok yaşıyorum yürüyemiyorum bile yürümekte güçlük çekiyorum bunun için napmam gerekiyor?

5 Ekim 2021 00:46
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

gebelikte bu tarz ağrılar olabilir, endişe etmeyin iyi günler dilerim.

5 Ekim 2021 11:40
Ya
Soru Sahibi

Hocam 34+6 haftalık gebeyim. Kalçam da ağrı var yurememi zorlayacak kadar çok bebek yeli diyorlar ama amansız ağrı yapıyor bunun nedeni nedir ne yapmam gerekiyor. Günlük yaşamımı kısıtlıyor bu ağrı kemik ağrısı gibi kalçamdan başlıyor ağrı.

10 Ekim 2021 01:22
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebelikte bu şekilde ağrılar olabilir, normaldir Iyi günler dilerim

10 Ekim 2021 07:50
Ya
Soru Sahibi

Hocam 35+6 haftalık olduk. Ağrılarım dinmiyor vücut ağrım çok var nst girdim sancı felan çıkmadı ama çok ağrım var adım atamıyorum. 37. Haftada sezeryanla doğum yapabilir miyim . Çift rahimli olduğum için hiç doktorumla normal doğumu konuşmadık. Ama normalde 38 de sezeryan oluyormuş galiba 37 de alabilir mi alırsa sıkıntı yaşanır mı. Bebeğim şuan 2600 ve 42 cm 35+6 haftada

17 Ekim 2021 02:42
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bu konuyu doktorunuzla konuşmanız daha uygun olur Iyi akşamlar dilerim

17 Ekim 2021 19:11
Ya
Soru Sahibi

Hocam 37+0 olduk bu hafta hiç hareket edemiyorum yürüyemiyorum bile bel ağrısından normal sezeryan zamanı ne zaman olmalı ? Ne zaman olursa sıkıntı yaşamam.

25 Ekim 2021 00:40
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bu konuyu doktorunuzla konuşmanız daha uygun olur Iyi akşamlar dilerim

25 Ekim 2021 18:22
Ya
Soru Sahibi

Hocam 37+1 olduk dün doktora gittim doktor üstten baktı suyun felan iyi bebeğin keyfi yerinde dedi 4 Kasım a gün verdi sonra nst ye girdim nst de ufak sancı çıktı çıkınca alttan muayene etti 1 cm açılma oluşmuş dedi perşembe kontrole gel yine dedi eve gönderdi bu açılma ne demek. 1 cm açılma ne kadar sürede ilerler.

26 Ekim 2021 00:14
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

1 cm açılma olabilir normaldir, sıkıntı olacağını zannetmiyorum merak etmeyin. iyi günler dilerim.

26 Ekim 2021 11:14