ty
Soru Sahibi
26 Eylül 2019 22:58

Ne Yapacağımızı Şaşırdık

Sayın hocam merhaba. 38 yaşında, 164 cm boyunda 53 kilodaki akrabamın tiroid usg sonucunda üç adet boyları 1 cm'den küçük solid nodül tespit edildi. Ancak kan tahlilinde bütün tiroid hormonları, TSH, T3 ve T4 normal seviyede çıktı.Rutin biyokimya ve hemogram da normal. Sadece kolesterol seviyesinde ılımlı bir yükseklik söz konusu. Sadece Anti TPO seviyesi olması gerekenden çok yüksek çıktı. Farklı ve özel bir klinikte renkli doppler usg ile tiroid usg işlemi tekrar edildi. Burada ise daha önceden görüntülenen tiroid usg sonuçlarının aksine söz konusu nodüler odakların kristalize odaklar olduğu, pek önem taşımadığı ancak gene de düzenli aralıklar ile kontrole gelinmesi tavsiye edildi. Şimdi bu durumda ne yapılması icap ediyor? Bu sorunun nedeni nedir ve bundan sonra nasıl bir strateji izlenmelidir ? Değerli vaktinizi ayırıp bu tabloyu yorumlarsanız çok memnun olurum. İyi çalışmalar. Saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Yunus Keser Yılmaz
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Merhaba Yaşar bey, öncelikle geçmiş olsun. Yaptığınız muayene ve değerlendirmeler ışığında diğer değerlerin normal olması ancak Anti TPO nun yüksek olması otoimmun bağışıklık sistemi ile ilgili bir patofiyolojik çağrışım söz konusu olabilir. Bu yönüyle ve HASHİMATO açısından değerlendirilmelidir. Ancak hastanın klnik durumuda önemlidir. Hastanın şikayeti nedir. Klinik muayene ve hekimiin değerlendirmesi ve ön tanısı ve TANISIı nedir. Bunları belirleyin. Hastayı endoktrin , romatolojik, immun sistem açısından değerlendirin. Sizi muayene eden ve tedavinizi sağlayan doktorunuzla bilgileri paylaşın. Bundan soraki süreç gayet kolay olacaktır. Bu tür hastaları klniğimizde yaptığımız tedavilerle oldukça iyi sonuçlar almaktayız. Geçmiş olsun. Sağlılı güner dilerim.

30 Eylül 2019 12:06