ÇA
Soru Sahibi
28 Şubat 2014 15:08

ne olur yardım edin cevaplayınnn

merhaba hocam,4aylık oğlum var.doğduğunda da elleri yumruktu şimdide yumruk yapıyor.adeta güç denemesi yaparcasına sıkıyor ama ellerine dokunduğumda ellerini açıyor.bazen sabah uyandığı gibi yapıyor belli olmuyor yani.uyurken çok kıpırdanıyor,ayaklarını yukarı kaldırıyor ve başını sağa sola çok çeviriyor,uyanırken bunları yapıyor.arada bir irkilme oluyor ama bir kez buda genelde uyumaya çalışırken yerine yatırırken.bebekteki irkilmeler ne zaman sona erer?bir yerde okudum normal sinir gelişimi ile ilgili yazıyordu.bazende ağlarken veya oyuncak uzattığımda almaya çalışırken kolları titriyor.tutma yeteneği tam olarak gelişemediğnden mi kaynaklanıyor?bütün bunlar normal mi?yoksa nörolojik açıdan değerlendirilmeli mi?çok korkuyorum.ama çok şükür gülünce gülüyor,kızdığımızda tepki ölçme amaçlı alt dudağını dışarı çıkarıyor,adım atabiliyor,nesneleri yakalamaya çalışıyor,takip edebiliyor,çok şükür dün ilk kez dönmeye başladı.sırtüstü yatırınca yatmak istemiyor dirseklerine dayanıp kafasını kaldırıp kalkmaya çalışıyor.arada bir çok sıkınıyor bazen amzirirken bacaklarını karnına doğru çekiyor,başını da memeye doğru itityor.bebeğim kolikti hala onların etkisinden mi yapıyor olabilir sıkınmalarını?birde en çok kaç saatte bir emzirmeliyim?şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Nilüfer Toprakçı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhaba Bebeğinizi acıktıkça emzirin, saate bağlı kalmayın. Gelişimi normal görünüyor. Yenidoğan refleksleri dediğimiz irkilme tipi refleksler ilk 6 ay normaldir. Sizi endişelendiren hareketleri normal de olabilir,ancak bazen de havale tarzı hareketler küçük bebekte anlaşılmayabilir. Bebeğin bu tip hareketlerini videoya kaydedip çocuk doktorunuza gösterin, gerekirse nörolojik değerlendirme önerilecektir.

4 Mart 2014 09:55