bs
Soru Sahibi
7 Ağustos 2020 15:45

Mukuslu kaka

Hocam merhaba, 5 yaşında bir oğlum var. Doğduğunda mukuslu kaka yapıyordu. 2 aylıkken ilkin bebeğim den 2 tüp kan alındı inek sutu alerjisi ve galaktomannan antijeni bakıldı ( ne olduğunu bilmiuorum) normal çıktı sonuçlar. Kaka tahlili ise bol lökosit görüldü dendi. Baktrim diye bir şurup yazdi. Bağırsak enfeksiyonu bebeginiz dediler. 1 hafta kullanıp kesin dediler.kan tahlilleri sonuçları çıkana kadar kullanin dediler daha sonra .15 gün geçti kan sonuxlari cikmadi antibiyotik diye ben kullanmayi kestim s onra. Ama kakada yine bir degisiklik olmadı. Daha sonra ankarada bir hastanede laktoz int.icin kakada reduktam madde bakıldı negatif çıktı pH değeri ise normal çıktı.kakada kan da görmemiştim ki gizli kan da görülmedi testlerde . Kilo alımı ve gelişimi çok iyi gitti. Doktorlar da eğer alerjik bir bebek olsa bu kadar kilo almaz dediler. Ek gıdaya geçince bu şikayet ortadan kalktı. Ben de üstüne düşmedim ama aklıma takıldı size de sorayım istedim. Alerjik ise hala tespit edilir mi? Eğer alerjik ise şu an tedavi yapılabilir mi? Ya da şu an süt ürünleri alıyor ve sorun yok üstüne düşmemek mi gerekir? Yardımcı olur musunuz? Bir de emzirirken sütüm çok geliyordu acaba ondan mı mukuslu yapıyordu?

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Mahya Sultan Tosun
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Merhaba 2 aylıkken yaşadığınız durum inek sütü allerjisi büyük ihtimalle (mukuslu kaka ve kaka tahlilinde bol lökosit görülmesi nedeniyle). Şunu unutmayın inek sütü allerjisi düzelen bir durumdur. Kaldı ki şu an sütlü ürün yiyor ve şikayeti yok. Demek ki allerjik bir durum kalmamış. Artık geçmişi unutup önünüze bakabilirsiniz:))

14 Ağustos 2020 12:00
bs
Soru Sahibi

Hocam, ben sütlü ürün tüketmeyi hiç kesmedim. Doktorların da alerjiye yönelik birsey dememesi üzerine aynı şekilde devam ettim. O zamandan bu zamana süt ve süt ürünleri almaya devam etti, bu bir hasara yol açmış mıdır?

14 Ağustos 2020 12:22
Uzm. Dr. Mahya Sultan Tosun
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Hiç bir hasar yaratmaz bu durum.

14 Ağustos 2020 12:56