.B
Soru Sahibi
17 Kasım 2021 00:17

Ms Olma İhtimali?

Merhaba hocam yaşım 27. Kafam ağrıdığı için birde hızlı kalp atışı ile birlikte uykudan titreyerek dişlerimi birbirine vurarak uyanıyorum nörolojiye gittim mr, eeg ve kan testleri istedi. Kan değerlerim ve eeg normal aralıkta görünüyor. Mr raporum Ms e işaret ediyordu. Boyun doppler ve eko normal çıktı. VEP sol p100 latans uzamıştır diyor. Çok fazla tuvalete gittiğim oluyor. Önceye göre daha çabuk yoruluyorum. Dizlerimde bükülüyor yürürken. Kalçada yeni başlayan ağrılarım var. GEÇMİŞ ÖYKÜ: 2017 de çift görme şikayeti ile göz doktoruna gitmiştim ama bir şey yok denilmişti nörolojiye gittim mr da aşağıdaki bulgu yer almıştı. Üniversitede nöroloji profesörü bir hocamız muayene etti ve tekrar göze gönderdi gözdeki hocamız kayma yok dedi ama çift görmem devam ediyor. 2017 MR RAPORU: Solda belirgin her iki lateral ventrikül posterior komşuluğunda T2A ve FLAİR hiperintens sinyal karakterinde nonspesifik gliotik odaklar izlenmektedir. 06/09/2021 MR RAPORU: Sol oksipital horna komşu 5×14 mm ebadında lineer T2 ve Flair'da hiperintens odak izlendi ( hastanın yaşı ile değerlendirildiğinde MS plağını akla getirmiştir klinik bulgulara birlikte değerlendirilmesi önerilir). SERVİKAL MR RAPORU: Servikal lordoz düzleşmiştir. C3-4 diskinde santral geniş tabanlı hafif protrüzyon izlendi.Yeni Kan tahlillerimde negatif. Doktorum Ms için lomber ponksiyon ve myastenia gravis için emg istedi ancak anlamlı derecede deceremental yanıt izlenmedi. Kocaeli üniversitesinde ilaçlı ve ilaçsız mr çekildim RAPORU: Supratentorial beyaz cevherde milimetrik boyutlu, bir bölümü T1A hipointens, T2A da hiperintens izlenen lezyonlar görülmektedir. Tanımlanan lezyonlar MS için karekteristik olmayıp nonspesifiktir, klinik ile birlikte değerlendirilmesi önerilir. Sağ temporal horn sola göre hafif geniştir. 06/09/2021 tarihli kontrastsız MRG incelemesi ile karşılaştırıldığında anlamlı farklılık Saptanmadı. Bu raporda söylenen nedir Ms e benzemiyor mu bendeki lezyonlar migren ya da vaskilüt mü düşündürür?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Recep Alp
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Rapora göre bir hastalık tespiti yanlış olur. Ayrıntılı nörolojik muayene ve görüntülerin incelenmesi gerekir.

19 Kasım 2021 20:14