ŞZ
Soru Sahibi
24 Ocak 2016 11:58

mrb ismail bey

30 yasında bayanım şiddetli bas agrısı (zonklama) denge kaybı bulantı (özellikle sabahları), şikayeti ile noroloji doktoruna gittim nörolojı doktorum immunolojik test yaptırdı sonucları : ANCA : PR3: NEGATİF C ANCA: SINIRD A sm (SMİTH)ANTİKORU :NEGATİF --------> PCNA: + Yardımcı olabilirmisiniz '' PCNA pozitif'' cıkmıs ne demek ? önemli bişey deilse ihmal ediceğm... cevap yazacağınızı düsünüyor şimdiden tesekkür ediyorum KOLAY GELSİN...

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. İsmail Şimşek
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Zeliha hanım geçmiş oldun .. Tarif ettiğiniz şikayet ile PCNA antikor pozitifliği arasında bir bağlantı olduğunu düşünmüyorum. Buna ek olarak doktorunuzun sizden bu testleri tarif ettiğiniz şikayetler ile neden istediğini de anlayabilmiş değilim. PCNA pozitifliği konnektif doku hastalığı adını verdiğimiz bazı durumlarda pozitifleşebilir. Diğer bulgu ve muayenenizle beraber değerlendirilmeniz uygundur. Buradan maalesef daha fazla yardımcı olamayacağım.

7 Şubat 2016 21:42