O
Soru Sahibi
10 Şubat 2017 21:11

MR sonucuuu

Selamun aleyküm hocam sol diz kapağımda dönme sonucu Mr girdim sonuç şöyle; Tibiofemoral eklem sıvısı artmıştır MCL ve LCL bütünlükleri tabi olmakla beraber grade I sprain ile uyumlu ödematö değişiklikler izlendi.ACL de kalınlaşma sinyal artışı ve orta 1/3 kesimde tama yakın bütünlük kaybı izlendi.(Grade III ACL rüptürü) Lateral femoral kondil inferior kesimde ve lateral tibial plato posteriorda kontüzyonel kemik iliği ödemi ve lateral ibial plato posterior kesimde vertkal seyirli fissür hattı dikkati çekmektedir. Popliteal fossa medialde gerginliği kaybolmuş baker kisti ve komşu fasyal planlar kaudele doğru uzanan lineer sıvı sinyali dikkati çekmektedir.(Rüptüre baker) Hocam ameliyat olmak istemiyorum ne yapmam gerekiyor.triflex hap kullansam faydası olurmu fizik tedaviyle....Saygılar şimdiden teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serdar Tüzüner
Ortopedi ve Travmatoloji , El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

Orhan bey iyi günler, Ameliyat olmak istemediğinizi belirtmişsiniz. ACL denen önemli bir bağda kopma var. Eger egzersiz ile bundan sonraki yıllarda bacak kaslarını güçlü tutma alışkanlığı edinirseniz ameliyat olmayabilirsiniz tabiki. Burada karar vermek ve bu kararınızın geregine göre hareket etmeniz gerekiyor. Sağlıklı günler dileklerimle

11 Şubat 2017 15:47