km
Soru Sahibi
19 Ekim 2013 15:54

mr sonucunu değerlendirir misiniz

Sayın doktor bey annem 60 yaşında ağrıları çok fazla 2 kere fizik tedavi gördü son fizik tedavisinden sonra ağrıları daha da arttı.Mr bulguları aşağıda ki gibi. Acaba ameliyat olması gerekir mi salihli de ki doktor bu şekilde ameliyat yapamam dedi Ameliyatı riskli mi ve en önemlisi şart mı.Ayrıca size gelmek istiyoruz ama birtürlü randevu alamadık . Alt torakal üst lomber düzeyde açıklığı sola bakan,alt lomber düzeyde açıklığı sağa bakan skolyoz izlendi.Lomber disklerde dejenerasyon bulgularıile birlikte foset eklemlerde hipertrofileri dikkat çekmektedir.L2-3,L3-4 intervertebral disklerde eşlik eden skolyoz ile birlikte solda reses ve nöral foramen daralmalarına neden olan posterolateral protrüzyonalar ;L4-5 diskte özellikle sağda belirgin olmak üzere her iki nöral forameni daraltan posterior protrüzyon zemininde sağ foraminal disk herniasyonu mevcuttur.L3-4,L4-5 disk düzeylerinde spinal stenoz bulguları ortaya çıkmıştır. ne yapacağımız şaşırdık ne önerirsiniz yürüme mesafesi çok kısaldı yürümekte zorluk çekiyor güngeçtikçe ağrıları artıyor iyileşme yok aksine gerile var hareketlerinde

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

MR bulgularına göre ameliyat da olabilir gibi gözüküyor, ama ameliyat olamayacaksa eğer, bana yakın olduğunuz için söylüyorum, getirirseniz eğer muayene sonucuna göre gereken önerilerde bulunabilirim, saygılarımla.

21 Ekim 2013 09:12