AS
Soru Sahibi
22 Temmuz 2021 20:26

Mr sonucunu açıklarmısınız rica etsem

Hocam annem 65 yaşında bazı konuları sürekli tekrar ediyor emar çekildi sonucu çıktı ama bayram dolayısıyla doktoru izinde siz bakabikirmisiniz Bilateral maksiller sinüslerde,etmoid hücrelerde minimal mukozal kalınlaşmalar izlenmiştir. Temporal kemik kompartmanlarında patolojik sinyal izlenmemektedir. D�rd�nc� ventrik�l normal b�y�kl�k ve konfig�rasyondad�r. Bazal sisternalar a��kt�r. Vermis tabii sinyal yo�unlu�unda ve formasyondadır. Pons, bulbus, mezensefalon ve bazal ganglionlar normaldir. Periventrikler beyaz cevherde iskemik sinyal değişikliği izlenmiştir. Parankimal atrofik değişiklikler izlenmiştir. Korpus kallosum normal sinyal yo�unlu�unda ve formasyondad�r. Perikallosal patoloji tespit edilmedi. Orta hat yapılarında sapma izlenmedi. �ntra ve ekstra aksiyal kolleksiyon ve kitle formasyonu tespit edilmedi. Sağ vertebral arter hipoplaziktir.Sol dominanttır. Postkontrast incelemede patolojik kontrast tutulumu saptanmadı. Yazıyor ne demek

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yeşim Abanoz
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Raporda beynin küçük damarlarında zaman içinde gelişen tıkanıklıklar olduğu ve beyinde küçülme olduğu belirtilmiş. Unutkanlık başlangıcı olabilir. Görüntülerin kendisini görerek değerlendirme yapmak gerekir. Tetkiki isteyen doktorunuza sonuçlarınızı gösteriniz. Ek tetkikler istenebilir. Geçmiş olsun.

23 Temmuz 2021 12:58