ai
Soru Sahibi
29 Ocak 2020 20:47

mr sonucunda sağ kalçada sıvı birikimi ve şiddetli ağrı brucella hastaligim var

benim bir sorum vardı yaklaşık 3 ay önce kemik ağrıları titremeler üşüme öksürük ateş enfeksiyon iltihap vb. birsürü şey cikti kaç doktor gezdim bisey çıkmadı en son sol testisimde iltihaplanma oldu baya bi şişti 2 tavuk yumurtası boyutuna geldi hastanede yattım 5 gün orda tahlillerde brucella cikti ondan 1 ay sonra bu sefer durduk yere sağ kalça ekleminde dayanılmaz bir ağrı oluştu ayağa kalkamadım yerde uzanamıyordum 1 hafta hastanede yattım 2 gün önce taburcu oldum suan agrilarim biraz azalmis emara girdim yatiliyken sonuç taburcu olduktan sonra cıktı doktor sağ kalça ekleminde sıvı birikimi olduğunu söyledi ortopediye yönlendirdi gittim sıvının brucelladan kaynaklandığını sanmıyorum dedi maç oynuyor musun dedi yok dedim 6 ay sonra kontrole gel dedi acaba bu ne olabilir evde uzandigimda eklemlerim kilitleniyor en çokta kalça kemigim ağrıyla kalkıyorum acaba bu neyden olabilir bilgilendirirseniz çok memnun olurum gönderebilirsem emar sonucunuda atarım

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Erol Temirci
Ortopedi ve Travmatoloji

kalca ekeminde sıvının pek cok sebebi olabilir. tetkiklerinin incenenip iyibir muayene sonrasında tedaviniz yapılabilir. gecmiş olsun

15 Şubat 2020 12:03
ai
Soru Sahibi

Hocam emar girdim sonucum böyle yazıyor "her iki kalça ekleminde minimal effüzyon birikimi izlendi her iki femur basında hiperintens alanlar mevcuttur kemik ödemi lehine değerlendirildi klinik ve radyolojik takip erken evre AVN ve diğer patolojiler açısından uygun olacaktır" sonucum böyle burdaki doktora gösterdim avn dedi bana kemik daha hiç ölmemiş kemiğinde nokta nokta ödem var dedi izmire gönderecem git ameliyat ol dedi bana ben geçen sene brucella hastalığı geçirdim şiddetli ağrım olmuştu ocak ayında sağ kalçadan 1 hafta hastanede yatırmışlardı beni doktor dedi brucella dan kaynaklanabilir 3 ay sonra kontrole gel o zaman bakalım hicbir ilaç vb. Bisey vermedi git dinlen dedi bana ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz işe de gitmiyorum hafif bi sızlama var kortizon kullanılmışsa sıkıntı var diyorlar bazı kişiler ben hiç kortizon kullanmadım brucella ilaçları içtim ve hastanedeyken damardan ağrı kesici antibiyotik falan verdiler onlar olabilirmi acaba onlardan kaynaklanabilir mi ne yapmam lazım hiperbarik oksijen kullan diyenler var ozon tedavisi al diyenler oluyor siz ne tavsiye ediyorsunuz ne yapmalıyım

16 Eylül 2020 15:57
Op. Dr. Erol Temirci
Ortopedi ve Travmatoloji

Muayene edilip, tetkikler incelendikten sonra sonuca varılabilir. Burucella için kan tetkikleri yapılabilir...

29 Ocak 2021 19:56