DS
Soru Sahibi
31 Temmuz 2019 13:53

Mr sonucu Yorumu

Merhabalar Hocam annemin yaklaşık 1 aydır sol bacağında dirsekten kalçaya,bazen dizden kalçaya ağrılar var. Varis oluşumundan kaynaklı oldugunu düşünüp kalp damar cerrahi bölümüne gittik sıkıntı olmadığı söylendi fizik tedavi bölümünün görmesi gerektiği söylendi. Fizikteki doktorumuz mr istedi ve mr sonucu aşağıdaki gibidir. Fıtık sinire baskı yapıp ağrı yapar mı? Mr sonucuyla ilgili yorumunuzu rica ediyorum.Teşekkürler iyi çalışmalar. Lomber vertebralarda açıklığı sağa bakan hafif skolyoz mevcuttur.Lomber lordoz azalmıştır.Vertebra korpus köşelerinde osteofitik sivrileşmeler ve end platelerde milimetrik schmorl nodülleri mevcuttur.Bazı vertebral end platelerde modik tip 2 dejenerasyon ile uyumlu sinyal değişikliği izlenmiştir.L3 vertebra korpusu sağ yarısında 4 mm çapında sklerotik sinyal değişikliği izlenmiştir. L1-2 ve L2-3 intervertebral disklerinde periferik disk kabarıkları mevcuttur.Bu düzeylerde faset eklemlerde hipertrofik dejeneratif değişiklikler izlenmiştir.L3-4 intervertebral diskinde periferik disk kabarıklığı ve minimal posterior dejeneratif değişiklikler eşlik etmektedir.L4-5 intervertebral diskinde periferik kabarıklık zemininde geniş tabanlı sol parasanral protüzypn mevcuttur. Tekal kese basılanmıştır.Her iki nöral foramen ve lateral reses daralmıştır.Sol sinir köküne hafif temas mevcuttur.Faset eklemlerde dejeneratif değişiklilkler eşlik etmiektedir. L5-S1 İntervertebral diskinde sol foraminal protrüzyon mevcuttur.Sol nöral foramen daralmış olup sinir köküne inferiordan temas saptanmıştır.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Salih Ürper
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

İyi günler; Mail sorunu nedeniyle mailiniz hesabımıza çok geç düştü. Zamanında yardımcı olamadığımız için üzgünüz. Annenizin sağlık sorunu devam ediyor mu? Uz. Dr. salih ürper

5 Mart 2020 16:37