KG
Soru Sahibi
7 Temmuz 2021 18:16

MR sonucu bilgi

Teknik: SERVİKAL MR İNCELEMESİ Karşılaştırma: İnceleme Tekniği Sagittal planda SE T1 ve FSE T2 ağırlıklı Aksial planda GRE ağırlıklı Bulgular: Servikal lordoz normaldir. Tüm düzeylerde vertebra korpus yükseklikleri ve dizilimleri normaldir. intervertebral disklerde dejeneratif sinyal kayıplarına bağlı T2A sinyal değişiklikleri izlenmiştir. C4-5 diskinde diffüz bulging izlenmiştir. Tekal kese basılıdır. C5- 6 seviyesinde sol paramedian ağırlıklı diffüz disk protrüzyonu ve annüler rüptür saptanmıştır.Tekal kese basılıdır. C6-7 diskinde sol paramedian ağırlıklı diffüz protrüzyon saptanmıştır. Tekal kese basılıdır. Diğer servikal seviyelerde intervertebral disklerin arka konturlarında anlamlı taşma saptanmamıştır. Nöral foramen genişlikleri normaldir. Spinal kord normal kalınlık ve sinyal özellikleri ile izlendi. Kranioservikal bileşke oluşumları normaldir. İntra yada ekstra tekal kolleksiyon yada kitle lezyonu saptanmadı. Paravertebral alanlarda patoloji saptanmadı. Hastaya ait radyolojik bulgular raporda belirtilmiştir.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Güliz hanım merhaba geçmiş olsun şikayetlerinizi ayrıntılı olarak anlatır mısınız

7 Temmuz 2021 19:56
KG
Soru Sahibi

Merhabalar benim şikayetim tam olarak boyun bölgemdeki ağrının sırta doğru vurması ve sağ koluma doğru vurması bazı zamanlarda sağ kolumla ağır hiç bişey kaldıramayacak şekilde ağrıması.Rica etsem MR sonucumu yorumlarmisinız teşekkür ederim saygılar

8 Temmuz 2021 09:38
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Merhabalar , c4-5 ,c5-6, c6-7 omurlarının disklerinde ileri seviye olmayan fıtıklar mevcut ,diğer ikisi başlangıç seviyede iken c5-6 orta seviye diyebiliriz rapora göre, fakat kollara giden sinirlere baskı yapmıyorlar,şikayetleriniz ve fıtıkların rapora göre durumlarına bakılırsa kulunç diye adlandırılan myofasyal tetik noktalar mevcut ,sağ omuz ve boyun arasında ki bölgedeki kaslarda sertlikler olabilir ,diğer bölgede ve sırta da olabilir ,bunların kol sinirine yaptığı baskı ve fıtıkların ana omurilik sinirine yaptığı baskı bir kısır döngü oluşturup kas sertliği -ağrı yapabilir, fizik tedavi hekimine değerlendirilmesi gereken bir durum , ameliyat son çare olur illa ki gerekmiyorsa , fizik tedavi ,egzersiz, boyun pozisyonu, gerekirse kuru iğneleme ,proloterapi gibi tedavilerden fayda görürsünüz geçmiş olsun dileklerimle

11 Temmuz 2021 19:59